Aktualności

W poszukiwaniu żydowskich smaków. W tę podróż pojedziesz za darmo. Rusza TISZ Festiwal

Agnieszka Morawska, 30.09.2020

Żydowska chałka różni się od Polskiej, jest bardziej wytrawna

fot.: Agnieszka Morawska

Żydowska chałka różni się od Polskiej, jest bardziej wytrawna
TISZ w języku jidysz znaczy stół, a żydowskiej tradycji, to czas spędzony na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym rodzinnym stole. Właśnie taki jest cel festiwalu, dzięki rozmowom o kuchni żydowskiej w Polsce, albo polskiej kuchni żydowskiej ruszymy w niezwykłą historyczną i kulinarną podróż. W tym roku niemal w całości online i za darmo.

Trzeciej odsłonie TISZ - Festiwalu Żydowskiego Jedzenia towarzyszy hasło Blisko. W tym roku ma podwójne znaczenie. Główne - pokazanie bliskich związków kuchni żydowskiej i polskiej. Drugie to czas, w jakim festiwal się odbywa.  Przez pandemię koronawirusa festiwal niemal w całości przeniósł się do Internetu. Znani kucharze i kulinarni eksperci ze świata zagoszczą w naszych kuchniach. Czy w "normalnych" warunkach moglibyśmy gotować "u siebie" z osobistościami z USA, czy Izraela?

NA TEMAT:

W poszukiwaniu żydowskich smaków. Kulinarna podroż z nauką gotowania i bez wychodzenia z domu

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN do współpracy przy festiwalu zaprosiło znanych szefów kuchni oraz kulinarnych ekspertów. W programie jest spacer po dawnej żydowskiej Warszawie, a podczas warsztatów z Alessią Di Donato poznamy kuchnię Żydów z włoskiego Murano. Po warszawskim Muranowie oprowadzi Basia Starecka, dziennikarka i blogerka kulinarna znana jako Nakarmiona Starecka pokaże izraelskie miejsca w polskiej stolicy. Uczestnicy festiwalu nauczą się, jak przyrządzać blintzesy czyli naleśniki z serem, placki ziemniaczane - latkesy lub holiszki – gołąbki. Będzie można posłuchać m.in. o tym dlaczego religijni Żydzi nie łączą mleka i mięsa, dlaczego polskie grzyby są uznawane za najlepsze i czy można zemdleć od zapachu koperku. Program trzeciego TISZ festiwalu jest wypełniony po brzegi spotkaniami, warsztatami i filmami. W tym roku odbędą się na YouTubie i Facebooku Muzeum Polin. Na niektóre wydarzenia trzeba się zapisać. Cały program jest dostępny na stronie internetowej www.polin.pl. Festiwal rozpoczyna się w środę 30 września i potrwa do 4 października br.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.