Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Na biegówki do Czech! Przegląd najlepszych tras
materiały prasowe Czech Tourism, 24.11.2017
Trasy na narty biegowe w Karkonoszach
Najwyższe góry Czech oferują łącznie 550 kilometrów przygotowanych tras. Na narciarzy czekają przepiękne widoki, znakomicie przygotowane szlaki i doskonałe zaplecze.
Malownicza 13-kilometrowa trasa ze św. Piotra do Szpindlerowego Młyna wiedzie niemal przez cały czas w dół.
Biegaczom spodoba się także 17-kilometrowa trasa od schroniska Spindlerovka na Labske plane, prowadząca na grzbiet górski. Odcinek od schroniska Vrbatova bouda wiedzie już cały czas w dół.
Największą popularnością cieszą się trasy w okolicy Benecka, ośrodek narciarski Hrabenka w Jilemnici albo w okolicach Rokytnice nad Jizerou czy Janskych Lazni. Słynna Magistrala Karkonoska to 90 kilometrów przygotowanych i oznaczonych tras, ma swój początek w Harrachovie.
NA TEMAT:
Trasy w Górach Izerskich
Nie bez powodu Góry Izerskie zwane są mekką narciarzy biegowych. Wspaniałe trasy, piękna przyroda i usługi na wysokim poziomie. Izerska Pięćdziesiątka należy do najsłynniejszych zawodów narciarskich w Czechach. Odbywa się corocznie od 1968 roku, zwykle w drugą niedzielę stycznia.
Do dyspozycji biegaczy jest 170 kilometrów tras narciarskiej Magistrali Izerskiej. Można wyruszyć na nią na przykład z Bedrichova. Ale można wybrać także krótszą trasę i włączyć się w innym miejscu, w takich miejscowościach jak na przykład Oldrichov w Hajich, Nove Mesto pod Smrkem, Desna, Horni Polubny albo Martinske udoli w Korenove. Do najpiękniejszych części tej trasy zaliczane są przede wszystkim okolice Kristianova, Novych Luk i Jizerky.
Idealnym punktem wypadowym jest na przykład Smedava, do której można dojechać samochodem albo na biegówkach z Harrachova. Trasa o długości 14 kilometrów z Harrachova od początku prowadzi przez jeden z najpiękniejszych odcinków koło romantycznej osady Jizerka i wzdłuż rzeki Jizery przez Morinu i Promenadní, gdzie warto obejrzeć także umocnienia granicy z czasów wojny. Po przybyciu do Smedavy warto zrobić sobie przyjemność i zjeść coś dobrego w tutejszym schronisku górskim, które stoi w tym miejscu już ponad 200 lat.
Ze Smedavy można skierować się na przykład do Bedrichova, po 14-kilometrowej trasie, która najpierw okrąża drugą pod względem wysokości górę całego pogórza, Jizerę, z przylegającą do niej puszczą. Potem można przejechać przez rezerwat Na Cihadle, Kristianov i Novou Louku aż do Bedrichova. Jeżeli po drodze będziecie mieli ochotę na coś dobrego, to warto zatrzymać się w Nove Louce w tamtejszym pałacyku, w którym z pewnością przygotują coś smacznego.
Wysoczyzna
Prawdziwym rajem dla amatorów biegówek jest region Wysoczyzna (Vysocina). Utrzymywane trasy znajdziemy przede wszystkim w okolicach Gór Zďarskich (Zďarske vrchy). Najważniejszym ośrodkiem narciarstwa biegowego jest Nove Mesto na Morave. Możemy wybrać się na wycieczkę po trasach, na których odbywały się w ostatnich latach zawody Pucharu Świata. Znajdziemy tu także łatwiejsze trasy.
Jesioniki, Beskidy
Morawy Północne oferują wiele świetnych miejsc dla narciarzy, zarówno zaawansowanych, jak i początkujących. Trudniejsze trasy wiodą na grzbiet Beskidów i Jesioników. Mniej doświadczonym narciarzom proponujemy wycieczki do ciekawych miejsc w okolicy. Warto zwiedzić na przykład skansen w miejscowości Roznov pod Radhostem, unikatowe Muzeum Papiernictwa w Velkich Losinach lub Muzeum Tatry w mieście Koprivnice.
Magistrala Jesioników – aby przemierzyć całą Magistralę Jesioników, trzeba pokonać prawie 60 kilometrów przez pogórze Jesioników. Najlepiej wyruszyć z Ramzovskiego sedla na Serak, z różnicą poziomów prawie 600 metrów. Jeżeli nie czujecie się na siłach, to warto skorzystać z kolejki linowej z Ramzovej. Trasa prowadzi dalej na szczyt Keprnika, z którego roztacza się piękny widok od razu na trzy czeskie pogórza – Jesioniki, Karkonosze i Beskidy. Następnie czeka nas zjazd do Cervenohorskiego sedla.
W Jesionikach jest także sporo łatwiejszych, dobrze utrzymanych tras biegowych. Jedną z najłatwiejszych jest trasa ośmiokilometrowa, prowadząca z Cervenohorskiego sedla na Cerveną horę. Trasa jest bardzo ciekawa. Wystarczy wejść na szczyt Cervenej hory i rozejrzeć się po okolicy. Można stąd zobaczyć całe Jesioniki, Pradziada, Śnieżnik Kralicki Jeseniky, Praded, Kralicky Sneznik i jeden z najoryginalniejszych zabytków techniki w Republice Czeskiej – elektrownię szczytowo-pompową Dlouhe Strane.
Trasa, po której można dotrzeć na najwyższy szczyt Jesioników – Pradziad, jest średnio trudną trasą o długości 12 kilometrów, prowadzącą z Ovcarny do Koutu nad Desnou.
Morawy Południowe
Region spodoba się z pewnością amatorom rekreacyjnego uprawiania narciarstwa biegowego. Polecamy na przykład wycieczkę na grzbiet Chribów lub do Morawskiego Krasu. Zimowa wyprawa z bajkowego Vranova nad Dyją do Austrii, połączona z wizytą w Parku Narodowym Podyje, jest odpowiednia także dla rodzin z dziećmi. Trasa ma długość 25 kilometrów, ale prowadzi po równinie. Po drodze możemy odpocząć w przytulnych gospodach.
Szumawa
Tutejsze trasy wiodą najczęściej poprzez gęste lasy. Dziewicza przyroda, piękne krajobrazy i zdrowy klimat sprawiają, że warunki do zimowego wypoczynku są tu doskonałe. Miłośnikom biegówek polecamy Kvildę i okolice. Znajdziemy tu ponad 50 km przygotowanych tras biegowych, wiodących do najciekawszych miejsc, na przykład do Źródła Wełtawy.
Rudawy
Znajdziemy tu mnóstwo dobrze utrzymanych tras, w większości o średnim poziomie trudności. Na grzbiet Rudaw (Krusne hory) poprowadzi nas Magistrala Krusnohorska o długości 242 km. Rozpoczyna się ona przy zaporze wodnej Skalka koło Chebu i prowadzi aż do Decina. W popularnych ośrodkach narciarskich trasy biegowe są regularnie przygotowywane maszynowo. Poza tymi ośrodkami szlaki są przecierane tylko przez narciarzy.
Więcej informacji: www.czechtourism.com
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Szpindlerowy Młyn szykuje się do sezonu narciarskiego. Sprawdź nowości na stoku
- Te ogrody czarują nawet zimą!
- Jaskinie Morawskiego Krasu otwarte także zimą
- Nowości narciarskie w Czechach w sezonie 2017/2018
- Sylwester u sąsiadów? Czemu nie!
- Zbliża się 212. rocznica bitwy pod Austerlitz. Jak Czesi upamiętnią te...