Powrót do

Galeria zdjęć:

Pełen ekran
Najpiękniejsze jeziora w Polsce
Fot.: Itmejust, shutterstock.com
Slajd: 11/15
Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce Najpiękniejsze jeziora w Polsce

Zobacz więcej miniatur

Weekend na Mazurach. Trasa rejsu po największych jeziorach w Polsce
Weekend na Mazurach. Trasa rejsu po największych jeziorach w Polsce Krainę największych jezior w Polsce najlepiej poznawać z wody. Tylko z tej perspektywy dostrzec można nieznane leśne zakątki i trafić na dziką plażę. Żeglowanie wodnymi szlakami Mazur ułatwia rozbudowana sieć kanałów spinających kilkadziesiąt jezior między ...

Najpiękniejsze jeziora w Polsce

Jezioro Śniardwy 

Jezioro Śniardwy najpiękniej wygląda o świcie. Unosi się wtedy nam nim lekka mgła i wydawać by się mogło, że rozpościerają się przed nami morskie wody. Nic dziwnego – największe w jezioro w Polsce liczy 21 kilometrów długości i 13 szerokości. To w sumie ponad 11 tysięcy hektarów.

Śniardwy leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a wraz z innymi jeziorami mazurskimi, z którymi łączy się siecią kanałów, tworzy szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Z jezior Bełdany i Mikołajskiego doprowadzi nas do niego cieśnina zwana Przeczką, a z Łukajna przepłyniemy krótkim kanalikiem. Na jeziorze znajduje się osiem wysp. Jedną z najsłynniejszych jest Czarni Ostów, a najbardziej malowniczych – wyspa Kaczor, położona w przejściu pomiędzy jeziorami Śniardwy i Seksty.

Średnia głębokość jeziora to zaledwie 6,5 metra, trzeba więc pamiętać, żeby trzymać się wyznaczonego szlaku żeglownego. Inaczej można otrzeć się o mieliznę lub głazy narzutowe kryjące się w niektórych miejscach tuż pod powierzchnią wody. Mimo niedogodności Śniardwy przyciąga licznych miłośników wiatru i wody, którzy zmęczeni halsowaniem od brzegu do brzegu chcą popływać na większym akwenie.

Tweetnij