Dolny Śląsk

Do wód po cud – relaks w Lądku-Zdroju

Agnieszka Rodowicz, 7.04.2016

Uzdrowiska w Polsce: Lądek Zdrój

fot.: Adamk78, www.shutterstock.com

Uzdrowiska w Polsce: Lądek Zdrój
Uzdrowisko z najstarszymi zakładami leczniczymi w Polsce to dziś jeden z najnowocześniejszych kurortów termalnych. Zabiegi odbywają się w łaźniach z 1498 roku.

Najstarsze sanatorium w Polsce

Gdzie: ul. Ostrowicza 1

Pod koniec XIX w. Lądek Zdrój był jednym z najbardziej znanych kurortów termalnych w Europie. Wciśnięte między stoki Gór Złotych i dolinę rzeki Białej Lądeckiej miasteczko swą nazwę wzięło od niemieckiego „Land-ecke” – kąt kraju. Położone w południowo-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej znane było z wód termalnych i specyficznego, służącego zdrowiu klimatu już w średniowieczu. Na dzisiejszym zakładzie przyrodoleczniczym Stary Jerzy, najstarszym w Lądku-Zdroju i w Polsce, widnieje data jego powstania – 1498 r. Pod koniec XVI w. kariera uzdrowiska nabrała rozmachu. Władze miasta zajęły się wtedy instalowaniem wanien kąpielowych z podgrzewaną wodą, wzniesione zostały zajazdy z kwaterami dla gości. Dzięki temu na początku XVII wieku w Lądku-Zdroju, ówcześnie Bad Landeck, pojawiło się wiele znamienitych postaci: książęta, dostojnicy kościelni, arystokraci, artyści, politycy.

NA TEMAT:

Uzdrowiskowa część Lądka-Zdroju rozlokowała się na łagodnych pagórkach okalających przepływającą przez środek miasta rzekę. O dawnej świetności świadczą zachowane kamienice: piękne przykłady architektury neogotyckiej, secesyjnej, neorenesansowej. Niektóre zaniedbane, inne właśnie przeszły renowację. Domy toną w zieleni parku uzdrowiskowego. Tu znajdują się źródła wód termalnych, wokół których wybudowano ujęcia wody pitnej, kąpieliska, szpitale.

Zdrój Wojciech

Gdzie: Plac Mariański 13

Najcenniejszym z uzdrowiskowych budynków jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”. Zbudowany w XVII w. budynek kąpielowy po przebudowie w 1881 r. zyskał wygląd luksusowej łaźni tureckiej. Owalny basen wykładany marmurem nakryty jest półkolistą neobarokową kopułą. Wody zdrojowe o temperaturze koło 30°C, którymi co rano jest napełniany, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, uśmierzają bóle stawowe i mięśniowe, przyspieszają zrastanie kości. Na parterze znajdują się pokoje kąpielowe z zabytkowymi wannami, w których można oddać się relaksującym kąpielom, masażom, leczniczym okładom. Na piętrze jest też pijalnia wód.

Wieczorem, po kąpieli w „Wojciechu”, można wzmocnić się wyjątkowo smacznymi, produkowanymi specjalnie dla uzdrowiska, wafelkami „Londofino”, a potem popędzić na potańcówkę w dawnym domu zdrojowym albo na koncert w muszli.

Spanie w Zdroju-Wojciech: pokoje hotelowe w zabytkowym Wojciechu, dwójka ze śniadaniem w formie bufetu i bezpłatnym dostępem do basenu od 266 zł.

Lądek-Zdrój praktycznie

Atrakcje

Zabiegi i kąpiele w basenach termalnych: pakiet 2-dniowy/2 osoby 596 zł (w cenie noclegi, jedzenie, 4 zabiegi dla każdej osoby, nieograniczony dostęp do basenu termalnego). Szczegóły na www.uzdrowisko-ladek.pl.

Oprócz tego w Lądku-Zdroju można obejrzeć urokliwy renesansowy rynek, wędrować przez Góry Złote, wyprawić się do Jaskini Radochowskiej i ruin zamku Karpień. W rejonie Trojaka i Stołowych Skał znajdują się wyposażone w tzw. spity i ringi Skałki Lądeckie z trasami dla początkujących i zaawansowanych.

Noclegi

Proharmonia – Rezydencja Wellness (ul. Leśna 4). Centrum wellness i spa w zabytkowym pensjonacie z 1906 r. Każdy z luksusowych pokoi urządzony w innym stylu. Dwójka ze śniadaniem od 300 zł, pakiet weekendowy dla 2 osób z jedzeniem i zabiegami 999 zł.

Dojazd

Najbliższa stacja kolejowa jest w Kłodzku. Pociąg z Warszawy do Kłodzka przez Wrocław ok. 7,5 godz., PKS Kłodzko- Lądek Zdrój ok. 7 zł. Autokar z Warszawy do Lądka Zdroju jedzie ok. 9 godz.

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.