Dolny Śląsk

Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie: narty dla amatorów i wymagających

Agata Winnicka, 18.10.2016

Szklarska Poręba, narty na Szerenicy

fot.: shutterstock.com

Szklarska Poręba, narty na Szerenicy
Narty w Szklarskiej Porębie? To obok Karpacza najlepsze miejsce do szusowania w Karkonoszach, a Szrenica jest górą, którą polubią narciarze o różnym stopniu wtajemniczenia. Wszyscy, którzy po Sudetach spodziewają się wyłącznie łagodnych stoków, będą mile zaskoczeni tym, że narty na Szrenicy to również trudniejsze zjazdy.

"Studiuję w Kopenhadze, ale w sezonie zimowym zawsze wracam do Szklarskiej Poręby, mojego rodzinnego miasta. Szrenica to moje ulubione miejsce na narty – tu stawiałam pierwsze kroki jako narciarz, więc do tych stoków mam szczególny sentyment", mówi Magda Trylańska, instruktorka narciarska. Jesteśmy w ośrodku Ski-Arena Szrenica, gdzie miłośnicy nart do wyboru mają tradycyjne wyciągi orczykowe i 3 kolejki linowe, w tym nowoczesną 6-osobową gondolę Karkonosz Express. Tą ostatnią na Halę Szrenicką dostaniemy się w zaledwie 8,5 minuty.

NA TEMAT:

Szklarska Poręba narty – Lolobrygida i off-piste na Szrenicy

Z Hali Szrenickiej prowadzi jedna z najdłuższych w Polsce nartostrada Lolobrygida oraz trudna Śnieżynka. My chcemy jednak na sam szczyt. Istnieje tylko jedna możliwość – wjazd, nie ma co ukrywać kilkakrotnie dłuższy niż 8 minut, tradycyjnym krzesełkowym wyciągiem Szrenica I, a następnie Szrenica II. Wjeżdżając, obserwuję uginające się pod ciężarem śniegu wierzchołki drzew oraz początkujących narciarzy sunących po szerokiej, łagodnej trasie Puchatka.

Szklarska poręba narty - kolejka linowa na Szrenicę

Narty Szklarska Poręba: Kolejka linowa na Szrenicę / fot. Łukasz Rostek CC Wikimedia

Po kilkunastu minutach kończy się las, a pod nami rozciągają się rozległe, przykryte grubą warstwą puchu zbocza Szrenicy, To najlepsze miejsce na narty w Szklarskiej Porębie dla tych, którzy wolą jeździć poza oficjalnymi trasami. Z góry dostrzegam właśnie amatorów freeride'u – grupka snowboardzistów z gracją przecina dziewiczy śnieg. Ze stacji kolejki prowadzi czarny szlak FIS-owski, najtrudniejsza trasa narciarska i jedna z największych atrakcji Szklarskiej Poręby. My jednak kierujemy się ku schronisku. Mijamy narciarzy, podziwiających górską panoramę spacerowiczów oraz charakterystyczne dla karkonoskiego krajobrazu oblepione śniegiem kikuty drzew.

Karkonosze: Narty na Szrenicy obfitują w piękne widoki

Narty w Szklarskiej Porębie, zwłaszcza na Szrenicy, obfitują w piękne widoki, fot. shutterstock.com

Szrenica na narty – ciepły azyl w Schronisku Szrenica

Drewniany, smagany silnym wiatrem budynek Schroniska Szrenica od lat gości osoby, które przyjechały tu na narty i przemarzniętych pieszych turystów, których na nogi stawia za pomocą gorącej czekolady z wiśniówką. Tymczasem u stóp Szrenicy robi się coraz tłoczniej. Zbliża się południe – narciarze rozsiadają się przy drewnianych ławach, wystawiając twarze do grzejącego słońca. "Kto woli bardziej kameralną atmosferę, zamiast na Szrenicę na narty wybrać może się na jeden z orczykowych wyciągów np. w Dolinie Szczęścia", poleca Magda.

Szrenica na narty - Hala Szrenicka obficie przyspana śniegiem

Szrenica na narty - Hala Szrenicka obficie przysypana śniegiem, fot. shutterstock.com

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.