Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Oszuści oferują atrakcyjne kwatery w górach. Dobrze sprawdź zanim zarezerwujesz!
Agnieszka Morawska, 18.11.2020
Mimo pandemii koronawirusa i zamknięcia obiektów noclegowych oszuści nadal zamieszczają fałszywe ogłoszenia dotyczące kwater w górach. Okazuje się, że korzystając z internetowych wyszukiwarek trzeba zachować szczególną ostrożność. Podejrzaną ofertę w jednym z popularnych serwisów zauważył czytelnik „Gazety Krakowskiej” - „Willa Aristega - kojarzy ktoś taki obiekt w Kościelisku? Pojawił się na Bookingu we wrześniu i jest zlokalizowany na Chotarz-Bór, w budynku, który jeszcze nie jest wykończony. Tylko jedno zdjęcie, kontaktów brak. Można go wynająć za gruby hajs na sylwestra. To chyba fałszywa kwatera” - napisał. Dziennikarze Gazety Krakowskiej ustalili, to samo zdjęcie pojawia się także w ofercie obiektu EllySky Challet, który miałby znajdować się w Zakopanem przy ul. Droga do Walczaków.
NA TEMAT:
Oferta jest wciąż dostępna w serwisie. Próbowaliśmy zrobić rezerwacje w jakimkolwiek grudniowym terminie, ale okazuje się, że wszystkie są zajęte. Przy ogłoszeniu pojawia się jednak komunikat, że część terminów jest wolna. Cena za jedną noc to aż 2,2 tys. zł. Fotografie ilustrujące wille w Kościelisku i Zakopanem, to w rzeczywistości dom w miejscowości Megeve w Alpach Francuskich. Budynek jest wystawiony na sprzedaż można go kupić za 3 mln. 360 tys. euro.
Zakopiańska policja poinformowała, że do tej pory nie otrzymała żadnego zgłoszenia od osób, które zarezerwowały noclegi w nieistniejących obiektach. Niestety takie oszustwa często wychodzą na jaw, dopiero kiedy turyści dojadą pod wskazany adres i zorientują się, że wymarzonej willi ze zdjęć po prostu nie ma. Funkcjonariusze analizują ogłoszenie dostępne na bookingu, a turystom radzą dokładne sprawdzanie ofert. Mundurowi przygotowali również poradnik, jak nie dać się oszukać.
Kwatery w Zakopanem. Jak nie dać się oszukać? Rady tatrzańskich policjantów
- Osoba, która zauważy, że zdjęcia lub inne dane jej pensjonatu, domku, apartamentu itp. zostały „skradzione” i znajdują się na innej stronie oferującej noclegi, powinna po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (print screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, następnie złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.
- Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę - działanie w pośpiechu nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
- Nie dajmy się nabrać na super okazje cenowe. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji – tzw. super okazje powinny wzbudzić podejrzenia
- Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu - w przypadku oszustwa są one spreparowane - zasięgnijmy opinii z innych miejsc. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej „anonimowe”, tym bardziej podejrzane.
- Sprawdźmy, czy podany adres w ogóle istnieje. Zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
- Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.
- Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
- Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta, w części przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
- Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
- Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia, co do uczciwości oferty.
- Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Koronawirus w Hiszpanii. Turyści zamknięci w hotelu na Teneryfie
- Polacy mogli wrócić do kraju za darmo, ale Polska nie uruchomiła mechanizmu UE
- Wakacje 2020. Czy w tym roku pojedziemy do Grecji?
- Więcej biletów i pasażerów. Od 1 lipca Polska znosi limity miejsc w samolotach
- Wakacje 2020 po sezonie. Zakaz lotów z Polski – sprawdź, które kraje wkrótce...
- Koronawirus w Europie. Jakie ograniczenia w podróżowaniu czekają Polaków?