HISZPANIA

Hiszpania: Śladami Dalego

Muzeum Salvadora Dalego w Figueres

fot.: Istock

Muzeum Salvadora Dalego w Figueres
Malarz surrealista Salvador Dali urodził się i mieszkał w regionie Emporda, gdzie nadal można podziwiać słynny „Trójkąt Dalego", czyli muzeum, dom i zamek, który podarował żonie Gali, niezwykłe świadectwa jego ekscentryzmu i talentu.
artykul sponsorowany

Figueres

Salvador Dali urodził się w 1904 r. w przyjemnym miasteczku handlowym (targ w czwartki) Figueres, położonym niedaleko granicy z Francją. To właśnie tam artysta założył Teatre - Museu Dali (Placa Gala - Sa-lvador Dali 5; tel. 972 67 75 00; www.salvador-dali.org/museus/figueres; VII-IX: codz. 9.00-19.15, X: 9.3017.15;  XI-II:   10.30-17.15;   III-VI: 9.30-17.15; wstęp płatny). Muzeum, otwarte w 1974 r., powstało na miejscu teatru, który spłonął pod koniec hiszpańskiej wojny domowej. Przylegającą doń Torre Galatea (nazwaną na cześć Gali, żony Dalego) dobudowano w 1981, to tam właśnie artysta zmarł w 1989 r. Pochowano go w krypcie w podziemiach muzeum.

Kolekcja

Do niezwykłych dzieł zgromadzonych w muzeum należą Poezja Ameryki lub Kosmiczni atleci, namalowany w 1943 r., portret Gali jako Ledy (łabędzia) oraz wielkie malowidło sufitowe w sali Palau del Vent (Pałac Wiatru) na pierwszym piętrze. W ogrodzie największe zainteresowanie budzi rzeźba Deszczowa taksówka (El carro naval). Dobrym miejscem na lunch w Figueres jest Hotel Emporda. Z Figueras należy jechać około 40 km na wschód C260 lub GI614, kierując się na nadmorskie miasteczko Cadaques.

NA TEMAT:

Casa Museu Dali

W Porcie Lligat, położonym tuż za wzgórzem w następnej zatoczce, znajduje się usytuowany nad brzegiem Casa Museu Dali (Port Lligat; tel. 972 25 10 15; www.salvador-dali.org/museus/portlligat; poł. Ill-poł. VI, poł. IX-pocz. I: wt.-nd. 10.30-18.00, poł. VI-poł. IX: codz. 9.30-21.00; konieczna rezerwacja; wstęp płatny). Dali i Gala żyli przez wiele lat w tym pięknym domu, który urządzili w kilku chatach rybackich. W otoczonym gajem oliwnym budynku można zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne malarza. W wielu pomieszczeniach widać rękę Gali, szczególnie w pokoju, w którym drzwiczki szafek pokryte są fotografiami, jej pomysłem są także „wieczne kwiaty", którymi udekorowała okna. Z kolei w żółtym pokoju lustro umieszczono pod takim kątem, aby leżący w łóżku w przylegającym pokoju artysta mógł podziwiać wschód słońca. Basen wraz z otoczeniem jest przykładem typowego dla Dalego kiczu: był wzorowany na zbiorniku wody w pałacu Alhambra w Grenadzie, a na brzegach stoją: rzeźba Diany w stroju myśliwego, a także modele ludzika Michelina oraz opon Pirelli. Po wizycie warto coś przekąsić, Hotel Port Lligat jest po przeciwnej stronie drogi. Wyruszając w dalszą podróż (możliwe tylko samochodem, ponieważ transport publiczny między Port Lligat i Pubol właściwie nie istnieje), należy kierować się na Figueres, potem skręcić w C31 na południe do Girony, a potem w C252 do Pubol.

Castell Gala-Dali

Największą atrakcją Pubol jest Castell Gala-Dali (Placa Gala-Dali; tel. 972 48 86 55; www.salvador-dali.org/museus/pubol; poł. III—poł. VI, poł. IX-pocz. I: wt.-nd. 10.30-18.00, poł. VI-poł. IX: codz. 9.30-21.00; wstęp płatny). Dali odrestaurował ten wspaniały trzypiętrowy zamek utrzymany w stylu gotycko-renesansowym i podarował go Gali w 1970 r., obiecując, że będzie przychodził tylko na jej specjalne zaproszenie. Wewnątrz namalował freski i zbudował kryptę, w której obecnie jest pochowana Gala. Po śmierci żony w 1982 r. sam wprowadził się do zamku i dopiero po pożarze dwa lata później przeniósł się do Torre Galatea.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.