LITWA

Perły litewskiego szlaku św. Jakuba: Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba w Hanuszyszkach

ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Marius, podróżnik z Litwy, 1.06.2022

Perły litewskiego szlaku św. Jakuba: Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba w Hanuszyszkach

fot.: Marius, podróżnik z Litwy

Perły litewskiego szlaku św. Jakuba: Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba w Hanuszyszkach
Po przystąpieniu Litwy do Europejskiej sieci pątniczych szlaków prowadzących do Santiago de Compostela, pielgrzymom zaproponowano tu odwiedzić ponad trzydzieści świątyń. Czym się zasługuje na zaszczyt przyozdobienia się symbolicznym znakiem – żółtą muszlą na niebieskim tle? Pytanie to nie pozostanie bez odpowiedzi po wyprawie do Hanuszyszek.

Pierwsze wzmianki o oddalonym ok. 30 kilometrów od Trok i rozsławiającym to miejsce Kościele św. Apostołów Filipa i Jakuba w źródłach historycznych pochodzą z początku XVI wieku. Na przestrzeni wieków czas nie oszczędzał świątyni: spłonęła, zawaliła się, została zniszczona i znów odrodzona. Wreszcie w 1829 roku wzniesiono ją z cegły i kamienia. W kościele w Hanuszyszkach szczególną uwagę zwraca się nie tylko na upamiętnienie najważniejszych litewskich świąt państwowych, ale samo to miejsce zasłużenie uważa się za szczególne centrum uroczystości i obrzędów liturgicznych w regionie trockim. W kościele odbywają się odpusty ku czci św. Józefa, św. apostołów Filipa i Jakuba, Zesłania Ducha Świętego (Pięćdziesiątnica), a także odpust ku czci św. Rocha. Mówi się, że wspomnienia z dawnych odpustów ku czci św. Rocha są wciąż żywe w pamięci wielu osób starszego pokolenia: w tym czasie tłumy przybywały ze wszystkich krańców parafii, a dawno niewidziani krewni nie spieszyli z powrotem – po Mszy św. gromadzili się przy kościele, gawędzili na łące czy w zagrodach krewnych.

NA TEMAT:

Perły litewskiego szlaku św. Jakuba: Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba w Hanuszyszkach

W kościele św. Apostołów Filipa i Jakuba w Hanuszyszkach w sposób szczególny pielęgnuje się też inną długoletnią tradycję: w okresie Wielkiego Postu, w oczekiwaniu na Wielkanoc – Święto Zmartwychwstania Chrystusa, w piątki, a także w każdą niedzielę przed Mszą św., w kościele odprawia się drogę krzyżową, przy każdej stacji odmawia się modlitwę, rozważania nad cierpieniem, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa, śpiewa się hymny. Pobyt w tym mieście zbiegł się ze szczególnym wydarzeniem – w 2019 roku obchodzono tu jubileusz 190-lecia Kościoła św. Apostołów Filipa i Jakuba. Z tej okazji kościół odnowiono – odrestaurowano obrazy świętych, wymieniono witraże, restaurowano kościelne organy. Wielka uroczystość, niezwykle ważna w historii hanuszyskiego kościoła, i tłumy, które do niego w tym dniu napływały, niewątpliwie świadczyły o tym, że tutejsze tradycje liturgiczne są żywe i ważne nie tylko dla przedstawicieli starszego pokolenia.

Perły litewskiego szlaku św. Jakuba: Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba w Hanuszyszkach

Poradnik podróżnika

Hanuszyszki słyną nie tylko z wyjątkowego kościoła w stylu klasycystycznym i odbywających się tu obrzędów liturgicznych, ale także z niektórych znanych litewskich działaczy społecznych. Latem parafia tradycyjnie zaprosi na słynny odpust ku czci św. Rocha, obchodzony 14 sierpnia. Więcej informacji – https://eventstrakai.lt/pl

Trakai logo 3

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.