NIEMCY

Rugia – najpiękniejsza wyspa w Niemczech

Magdalena Micuła, red. AJ, 18.07.2018

Binz na Rugii

fot.: www.shutterstock.com

Binz na Rugii
Rugia, czyli największa wyspa w Niemczech, ma wielką zaletę – ze Świnoujścia można na nią dojechać rowerem. Kamieniste plaże i kredowe klify to zupełnie inny świat od tego, który znamy.

Malowniczy półwysep Arkona, liczne zatoki i wreszcie wysokie skały kredowe w Parku Narodowym Jasmund – to wszystko sprawia, że wybrzeże Rugii należy do najpiękniejszych w Europie Północnej. Nadmorskie kurorty z typową dla Rugii białą architekturą, która niewiele zmieniła się od XIX wieku, np. Binz czy Sellin, w sezonie od rana do nocy tętnią życiem. Z dala od nich, w głębi wyspy spokojne życie toczą zatopione w zieleni wioski, a na wybrzeżu osady rybackie takie jak Vitt czy Breege.

NA TEMAT:

Z największych atrakcji Rugii warto zobaczyć Tron Królewski (Königsstuhl), najsłynniejszą, liczącą prawie 120 metrów skałę tworzącą śnieżnobiały klif. Na jej szczycie znajduje się punkt z widokiem na Morze Bałtyckie. Wokół ciągnie się park narodowy obejmujący cały półwysep Jasmund. W pobliżu tarasu widokowego znajduje się centrum edukacyjne z interaktywną wystawą poświęconą historii i przyrodzie Rugii. Na obrzeżach parku leży największe miasto na wyspie, Sassnitz (10,3 tys. mieszkańców). Z tutejszego portu możemy ruszyć w dalszą podróż – do Skandynawii.

Park Narodowy Jasmund
Park Narodowy Jasmund, fot. shutterstock.com

Rugia aktywnie

Warto przejechać Rugię rowerem. Największa wyspa w Niemczech to prawdziwy raj dla rowerzystów. Dobrze oznakowana trasa rowerowa zaczyna się już w Świnoujściu, najciekawszy fragment wiedzie wzdłuż wybrzeża przez trzy nadmorskie miejscowości, które wydają się połączone w jedną: Ahlbec, Heringsdorf, Bansin. 4-kilometrowy most łączący Rugię z kontynentalną częścią Niemiec znajduje się w Stralsund (130 km od Świnoujścia), gdzie przy okazji warto zobaczyć port i wpisaną na listę UNESCO starówkę. Na Rugię można się dostać również promem ze Stahlbrode. Po samej Rugii na dwóch kółkach można poruszać się licznymi, dobrze oznakowanymi trasami.

Dranske i Wiek na południu Kap Arkona czy Neu Mukran między Sassnitz a Binz to popularne spoty surfingowe. Żeglarze znajdą doskonałe warunki w rejonie Sassnitz.

Atrakcje Rugii

Willa w Binz
Willa w Binz, fot. shutterstock.com

Putbus. „Białe miasteczko” z typową klasycystyczną zabudową założył w 1810 roku książę Wilhelm Malte I, członek rodziny szlacheckiej panującej na Pomorzu na początku XIX wieku. Przypomina o tym wydarzeniu 20-metrowy obelisk położony pośrodku wielkiego placu spacerowego zwanego Circus. Dookoła niego zachowały się białe wille z czasów książęcych. Z tego okresu pochodzi też jedyny na Rugii teatr (1820 rok), gdzie wciąż odbywają się spektakle, i 75-hektarowy park pałacowy.

Zamek myśliwski w Granitz. Najpopularniejszy zamek po niemieckiej stronie wybrzeża Bałtyku również jest dziełem Wilhelma Malte. Budynek posiada cztery urokliwe wieżyczki narożne i jedną, najwyższą, która służy za punkt widokowy, pośrodku. Wewnątrz mieści się wystawa o tematyce łowieckiej.

Binz. Słynie z szerokich, piaszczystych plaż i urokliwej architektury. Najpiękniejsze klasycystyczne wille znajdują się wzdłuż promenady, którą można spacerować aż do Prory. Symbolem Binz jest jednak drewniane molo zaliczane do najdłuższych nad Morzem Bałtyckim.

Prora. Miała być kwintesencją luksusu dla obywateli III Rzeszy, stała się gigantycznym wojskowym hangarem Armii Czerwonej. Dziś straszy pustką. Prora to osiem identycznych budynków, w których Hitler planował urządzić największy ośrodek wypoczynkowy w Niemczech (20 tysięcy miejsc hotelowych). Z końcem wojny nieukończony budynek zaczął popadać w ruinę. W 2011 roku w północnym skrzydle urządzono najdłuższy hostel na świecie.

Park Narodowy Jasmund. To najmniejszy park narodowy w Niemczech. Chroni ponad 100-metrowy odcinek wybrzeża kredowego z urwistymi, białymi skałami i 700-letnie lasy bukowe wpisane na listę UNESCO. Klify najlepiej podziwiać z góry, wzdłuż krawędzi wytyczono trasę turystyczną.

Gdzie spać na Rugii

  • Kurhotel Sassnitz – przytulny hotel & spa w stylu marinistycznym, w samym centrum Sassnitz. Cena: od 92 euro za pokój dwuosobowy ze śniadaniem.
  • Loev Hotel Rügen – hotel w cichej, klimatycznej dzielnicy, 50 metrów od wybrzeża. Cena: od 120 euro za pokój dwuosobowy ze śniadaniem.
  • Youth Hostel w Prorze. 7 km od Binz w dawnym ośrodku wczasowym Rzeszy działa dziś najdłuższy hostel na świecie. Za noc (+śniadanie) zapłacimy od 25,5 euro/os. Za grosze można przespać się pod namiotem na polanie wokół budynku, a z łazienki skorzystać w środku.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.