Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Święta w Niemczech – Jarmarki blisko Polski, które wprowadzą was w świąteczny nastrój
Agnieszka Kropelnicka / ShopAlike.pl, 9.11.2016
Najdłuższą tradycję mają austriackie jarmarki adwentowe. Najstarszy, organizowany w Wiedniu, odbywa się regularnie od 1294 roku. Natomiast pierwszym niemieckim miastem, które otrzymało zgodę na otwarcie jarmarku świątecznego było Drezno (1434 r.). Jarmarki bożonarodzeniowe miały istotny charakter handlowy, przyjeżdżali na nie kupcy z całej okolicy, oferując najlepsze towary. W Polsce długą tradycją jarmarkową może pochwalić się Wrocław.
NA TEMAT:
Niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe
Święta w Niemczech, jak w całej Europie, poprzedza okres Adwentu, jednak tutaj to czas organizowania jarmarków bożonarodzeniowych. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż odbywają się pod gołym niebem w centralnym miejscu miasteczek lub na głównych placach wielkich miast.
Jarmark świąteczny w Niemczech Fot. Shutterstock.com
W drewnianych domkach, oświetlonych świecami lub w późniejszym czasie lampkami, znaleźć można lokalne specjały, wyroby cukiernicze, przyprawy, rękodzieło oraz ozdoby choinkowe.
Święta w Niemczech dawniej i dziś
Współcześnie jarmarkowa oferta gastronomiczna jest poszerzona o ciepłe przekąski: kiełbaski, kapustę z grzybami na ciepło, golonkę oraz aromatyczne grzane wino tzw. Glühwein.
Tradycją jest, iż w na święta w Niemczech w centralnej części jarmarku pojawia sie szopka bożonarodzeniowa, a na samym jarmarku posłuchamy muzyki na żywo lub obejrzymy występy artystów i akrobatów.
Podczas wizyty na jarmarku bożonarodzeniowym w Niemczech trzeba skosztować pieczonych kiełbasek tzw. Bratwurst, a także pieczonych orzechów i migdałów na słodko.
Święta w Niemczech to czas próbowania tradycyjnych smaków, Fot. Shutterstock.com
Warto spróbować również aromatycznego piernika, słodkich dekorowanych lukrem pierniczków oraz innych tradycyjnych wypieków (w Dreźnie zwłaszcza legendarnej strucli). Ceny wahają się od 2 euro za ciepłą przekaskę lub ciastko do ok. 8 euro za grzane wino. Za rękodzieło i świąteczne upominki zapłacimy nawet kilkadziesiąt euro.
Niemieckie jarmarki tuż za granicą
Najpopularniejsze niemieckie jarmarki znajdują się w Monachium oraz Kolonii. Imponują rozmiarami oraz ilością dostępnych atrakcji. Jednak tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe znajdują się także bliżej Polski. Co roku Najwięcej jarmarków bożonarodzeniowych ma Berlin, ale warte uwagi sią także te w Dreźnie, Lipsku, Pocztamie i Rostoku.
Poczdam
W świątecznym Poczdamie króluje różnorodność. Tu każda dzielnica świętuje okres Adwentu na swój niepowtarzalny sposób. Warto odwiedzić historyczny jarmark „Niebieski blask świateł” w centrum miasta, Czeski Jarmark Bożonarodzeniowy w dzielnicy tkackiej w Poczdamie-Babelsberg, Romantyczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Bornstedt w samym środku światowego dziedzictwa UNESCO, „Jarmark Bożonarodzeniowy Sinterklaas” w dzielnicy holenderskiej oraz „Jarmark Gwiazdkowy” organizowany wspólnie z polskimi sąsiadami na Neuer Markt.
Drezno
Drezdeński „Striezelmarkt” to jeden z najstarszych i największych w Niemczech. Jego nazwa pochodzi od „Strietzel”, czyli drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. Podczas uroczystego otwarcia jarmarku uruchamiana jest największa na świecie 14-metrowa bożonarodzeniowa piramida oraz kroi się struclę rozdzielając ją wśród zebranych. Czekają tu również świąteczne atrakcje takie, jak domek śliwkowego ludzika, domek z pierników, dom bajek, świąteczna piekarnia, skrzacie kino, teatr lalek przy kalendarzu adwentowym i wybór piernikowej księżniczki.
Święta w Niemczech poprzedzają tradycjne jarmarki adwentowe, Fot. Shutterstock.com
Lipsk
Tradycja lipskiego jarmarku bożonarodzeniowego sięga 1458 roku. Kiermasz z 250 straganami w zabytkowej scenerii przepięknej starówki należy do najpiękniejszych w Niemczech. Na historycznym jarmarku zwanym „Stary Lipsk” na rynku Naschmarkt można udać się w fascynującą podróż w czasie, a w fińskiej wiosce na Augustusplatz skosztować typowo fińskich potraw. Do głównych atrakcji należy największy na świecie wolnostojący kalendarz adwentowy.
Rostok
Północne Niemcy również pięknie świętują Boże Narodzenie. Na 300 straganach na Neuer Markt w Rostoku znaleźć można specjały lokalnej kuchni oraz świąteczne prezenty. Typowym miejscowym daniem i prawdziwym przysmakiem jest tu wędzona ryba i drożdżowe ciasteczka Schmalzkuchen. W soboty i niedziele na scenie podziwiać można baśniowe spektakle, a na „Ulicy Nordyckiej” przeżyć prawdziwe skandynawskie Boże Narodzenie.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Święta w Czechach. Odkryj magiczne jarmarki w Pradze i innych miastach Czech
- Najpiękniejsze jarmarki w Berlinie. Sprawdź, gdzie ich szukać
- Ostatnie 2 tygodnie jarmarku w Bratysławie
- Czeskie szopki betlejemskie równie piękne, co krakowskie? 6 najciekawszych
- Najpiękniejsze jarmarki w Wiedniu
- Boże Narodzenie. Kulinarne zwyczaje w różnych krajach Europy