Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Kochasz włoską kuchnię i wino? Wygraj tygodniowy pobyt w winnicy
materiały promocyjne, 28.08.2018
Törggelen to jedna z najstarszych tradycji na północy Włoch. To wielka uczta organizowana raz w roku, na koniec zbiorów, przez tutejszych gospodarzy. Turyści uczestniczą zarówno w degustacjach, jak i wielu festiwalach prezentujących różnorodność lokalnej kuchni i kultury. Aby w pełni poczuć charakter tego święta, warto znaleźć się tam, gdzie powstaje wino i wiele południowotyrolskich przysmaków, czyli na jednej z farm.
Jesienne ucztowanie
Nazwa Törggelen pochodzi od włoskiego rzeczownika „torchio”, oznaczającego „prasę”, i czasownika “torchiare”, czyli „wyciskać”. Z czasem w lokalnym dialekcie powstało słowo “Törggele”, które nawiązuje do tradycyjnej drewnianej prasy do wina. Z historycznych dokumentów wynika jednak, że w dolinie Isarco/Eisacktal nie produkowano wina na dużą skalę, a właściciele winnic zajmowali się hodowlą bydła. Latem wyprowadzano je na wysoko położone pastwiska. Po powrocie pasterzy jesienią rodziny urządzały im wielką ucztę i częstowały ich młodym winem. Także udane zbiory winogron w tym czasie świętowano uroczystą kolacją.
Inne podania mówią o kupcach, którzy jesienią odwiedzali winnice, by skosztować młodego wina. Zazwyczaj serwowano do niego pieczone kasztany, które w Południowym Tyrolu mają szczególne znaczenie. Nie raz bowiem ratowały życie w okresach głodu. Obecnie Törggelen to czas wielkiej uczty z kasztanami właśnie oraz winem w roli głównej. Okres ten rozpoczyna się z nastaniem jesieni i często nazywany jest piątą porą roku.
Wino i kasztany
Z końcem września aż do końca listopada południowotyrolskie gospody otwierają tzw. wiejskie izby „Stuben” i serwują tradycyjne specjały. Główną atrakcją są degustacje młodego wina „Nuien” z lokalnych winnic oraz pieczonych kasztanów. Świętowanie Törggelen w różnych regionach wygląda nieco inaczej. W Chiusa/Klausen (w Valle Isarco) centrum miasta zamienia się w każdą sobotę w wielką izbę “Törggelestube”. Można tam skosztować tradycyjnych przysmaków i oczywiście młodego wina.
Z kolei wzdłuż kasztanowego szlaku “Keschtnweg” położonego w tej samej dolinie można spróbować innych potraw: kasztanową zupę, makarony z mąki z orzechów kasztanowca oraz kasztanowy tort.
Natomiast w miejscowościach Tesimo/Tisens i Foiana/Völlan położonych pomiędzy Merano a Bolzano odbywa się Festiwal Keschtnriggl. Nazwa imprezy nawiązuje do wiklinowego kosza, który służy do otrząsania pieczonych kasztanów ze skorupek. Podczas tego święta wybrane restauracje serwują całą gamę potraw na bazie kasztanów.
Wino z własnej winnicy
Mieszkańcy Południowego Tyrolu bardzo starannie przygotowują się do obchodów tego jesiennego święta. Roter Hahn organizuje wtedy konkurs o tytuł najlepszej gospody. Oceniana jest nie tylko jakość serwowanych w nich potraw, ale i wystrój oraz atmosfera panująca w danym lokalu.
W czasie Törggelen warto zapamiętać dwa słowa: Buschenschenke i Hofschänke. To nazwy dwóch odmian lokalnych gospód. Różnica między nimi jest niewielka, ale znacząca. Tawerny obu rodzajów serwują lokalne potrawy w tradycyjnych pomieszczeniach obitych boazerią. W Buschenschänke podawane jest wino, które powstaje z winogron rosnących w gospodarstwie należącym do danej gospody. Podczas Törggelen Buschenschänke oferują specjalny program w tym zwiedzanie winnic, degustacje win, pieczenie chleba i kasztanów. Z kolei w Hofschänke wina są wyśmienite, ale produkowane przez zewnętrznych dostawców. Te gospody oferują za to dania z mięsa wyprodukowanego na miejscu.
Wina z Francji i Niemiec
Liczba uprawianych w Południowym Tyrolu szczepów winorośli przyprawia o zawrót głowy. Znajdziemy tu francuskie pinot blanc i pinot gris niemieckie riesling, silvaner i müller-thurgau, a także lokalne odmiany schiava, lagrein i gewürztraminer. Dla wielu znawców południowotyrolskie wina są synonimem jakości i przewidywalności. A gdy dodamy do tego prostą, ale bardzo pyszną kuchnię regionu, łatwo pozazdrościć tradycji Törggelen.
Znajdź najlepszą farmę
Każda z farm Roter Hahn jest inna. Wiele specjalizuje się w obsłudze gości nastawionych na aktywny wypoczynek, sporty zimowe czy szukających naturalnych metod odnowy biologicznej. Część z nich prowadzi własne tawerny i gospody. Przy innych działają też sklepy z artykułami spożywczymi lub wyrobami rzemieślniczymi, które powstają na danej farmie. Można znaleźć także takie, które serwują wino własnej produkcji. By ułatwić poszukiwania idealnej gospody, Roter Hahn przygotował wyszukiwarkę, dzięki której szybko i łatwo znajdziemy odpowiednią ofertę.
KONKURS. Wygraj pobyt we Włoszech!
Jeśli nabraliście apetytu na urlop w gospodarstwie agroturystycznym Roter Hahn, teraz nadarza się ku temu okazja! Wystarczy wziąć udział w prostym konkursie, w którym można wygrać tygodniowy pobyt w jednym z wybranych apartamentów na farmie agroturystycznej spod znaku Czerwonego Koguta.
Z nagrody może skorzystać cała rodzina: 2 osoby dorosłe i dwoje dzieci. Średnio, koszt wynajęcia takiego apartamentu to wydatek rzędu od 80 Euro za dobę. Zatem wartość nagrody w konkursie to ponad 2 tysiące złotych!
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.roterhahn.pl.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również: