Wasze wyprawy

Czechy: Zamek Karlštejn - w drodze do Pragi

Zamek Karlstejn

fot.: Qris

Zamek Karlstejn
Zamek Karlštejn został ufundowany w roku 1348 przez Karola IV, jednego z najmądrzejszych europejskich władców.

Największym skarbem Karlštejnu jest kaplica Świętego Krzyża w Wielkiej Wieży z bogatym, przypominającym bizantyjskie, wystrojem wnętrza. Zdobi ją 2200 szlifowanych kamieni półszlachetnych ułożonych w kształcie krzyża. Są tam też naścienne obrazy na drewnie (129 szt.) nadwornego malarza Karola IV, mistrza Teodoryka. Nad ołtarzem znajduje się nisza zamknięta złoconą kratą, w której złożone były rzymskie insygnia koronacyjne i relikwie. Jest tam również dwuskrzydłowy włoski ołtarz.

Karlštejn jest jednym z symboli królestwa czeskiego. W 1348 roku z polecenia króla czeskiego i cesarza Świętego Imperium Rzymskiego Karola IV rozpoczęto jego budowę na trzech poziomach. Najniższy stopień zajmowały pomieszczenia świeckie, zamieszkiwane przez cesarza, jego żonę i drużynę, które miały symbolizować sferę ziemską. Na drugim stopniu znajdował się kościół Marii Panny oraz połączona z nim wąskim korytarzem prywatna kaplica Karola IV, której patronką była św. Katarzyna; było to miejsce symbolizujące oczyszczenie. Najwyżej znajdowała się wieża graniastosłupowa z najświętszym, sakralnym pomieszczeniem zamku – kaplicą Św. Krzyża, przedstawiającą niebiańską Jerozolimę. Początkowo zamek miał być miejscem odpoczynku jego założyciela, ale w trakcie budowy, która trwała ponad 7 lat, pomysł dotyczący funkcji obiektu zmieniał się. Zamek stał się miejscem złożenia czeskich i rzymskich klejnotów koronnych oraz cennych relikwii świętych. Za czasów Karola IV był on przede wszystkim siedzibą reprezentacyjną, oddaloną od stolicy kraju - Pragi - o jeden dzień jazdy konno. Spotykali się tu przedstawiciele europejskiej elity politycznej.

W trakcie wojen husyckich Karlštejn stał się celem ataków husytów. W 1422 roku, kiedy to prażanie nadaremnie oblegali obiekt, umocnienie zamku zdało swoje zadanie. Pod koniec XV wieku przeprowadzono zmiany w stylu późnego gotyku, przebudowano wieżę kościelną, przez co sylwetka zamku nabrała innego kształtu. W okresie rudolfińskim w latach 1578 – 1597 nastąpiły liczne remonty i przebudowy w stylu renesansowym.

W 1625 roku cesarz Ferdynand II zniósł statut Karlštejnu i przekazał zamek razem z posiadłościami królowym czeskim, później cesarzowa Maria Teresa podarowała go Stowarzyszeniu Szlachcianek. Stowarzyszenie umieściło na zamku administrację gospodarczą dóbr. Dopiero pod koniec XVIII wieku doceniono historyczne znaczenie Karlštejnu. Zdecydowano się na odbudowę zamku z purystycznym zachowaniem dotychczasowego stylu gotyckiego, rozpoczęto ją w 1887 roku pod okiem architekta Józefa Mockera. Niektóre obiekty zamku zostały więc odrestaurowane, inne odbudowano na nowo, zamek uzyskał swój wcześniejszy wygląd i w 1910 roku został udostępniony zwiedzającym.

Nad zamkiem dominuje Wielka Wieża graniastosłupowa z kaplicą Św. Krzyża, poświęconą na wiosnę w 1357 roku - najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie zamku. Sklepienie przedstawia niebo z księżycem, słońcem i pięcioma znanymi wtedy planetami.

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.