Grabarka - Święta Góra prawosławia

Grabarka to najświętsze miejsce wyznawców prawosławia w Polsce. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

fot.: Jarosław Tondos

Grabarka to najświętsze miejsce wyznawców prawosławia w Polsce. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Grabarka jest w Polsce dla wyznawców prawosławia tym, czym Jasna Góra dla katolików. Nawet więcej, o sanktuarium w Częstochowie nikt nie mówi Święta Góra, a o Grabarce - i owszem!

Grabarka – Święta Góra prawosławia - często porównywana jest do Jasnej Góry w Częstochowie. Niesłusznie. Poza tym, że zarówno jedna jak i druga pełnią rolę miejsc kultu religijnego, podobieństw pomiędzy nimi nie ma żądnych.

Grabarka to miejsce bardzo spokojne, położone na szczycie niewielkiego wzniesienia, które otaczają lasy i małe podlaskie wioski. Właściwie to okolica jest tak prosta i zwyczajna, że nic nie wskazuje na to, iż pośród niej może kryć się miejsce tak ważne dla wyznawców prawosławia. Droga prowadząca na Grabarkę jest wąska i bardzo kręta. Pamiętam, że kiedy tam jechałem – w połowie sierpnia 2008 roku – byłem zdziwiony, że do tak znanego miejsca prowadzi zwykła wiejska droga. W ogóle wyobrażałem sobie, że będzie to wyglądało trochę jak sanktuarium na Jasnej Górze. Tymczasem w rzeczywistości to miejsce jest bardzo proste, skromne.

Nie widać tam przepychu i całego tego blichtru związanego z wieloma miejscami kultu religijnego, który można określić mianem sakroturystyki czy tez – bardziej dobitnie - sakrobiznesem. Nie ma rozwrzeszczanych tłumów szkolnych wycieczek, nachalnych sprzedawców pamiątek. Ot po prostu, mała drewniana cerkiewka na szczycie niewielkiego wzniesienia, do której pielgrzymują wierni. Ale miejsce to wyzwala olbrzymie emocje. W powietrzu wyczuwa się olbrzymie skupienie, radość i podniecenie, spowodowane faktem, że w końcu dotarło się na miejsce. Wielu wiernych przychodzi tu bowiem dosłownie – idąc nieraz długie dni w pieszych pielgrzymkach z najodleglejszych zakątków Polski.

Prawdziwym zaskoczeniem jest jednak sama góra. Tysiące, a może nawet dziesiątki tysięcy krzyży, powtykanych w ziemie wokół cerkwi, pielgrzymi przemierzający na klęczkach drogę wokół świątyni i rozmodlony tłum - to wszystko sprawia wrażenie dużej autentyczności. Nic tu nie jest na pokaz, czy też dla zaspokojenia własnego ego i autentycznie emanuje stąd atmosfera prawdziwej, głębokiej wiary.

WSZYSTKIE TRZY PRZYKAZANIA INKÓW
Wyprawa tygodnia WSZYSTKIE TRZY PRZYKAZANIA INKÓW

Wielu Peruwiańczyków marzy, by posiąść więcej, niż tylko czas. Wielu ucieka z prowincji i osiedla się w coraz bardziej pęczniejącej stolicy. Tu dopiero doznają przebudzenia.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.