Wasze wyprawy

Grabarka - Święta Góra prawosławia

Grabarka to najświętsze miejsce wyznawców prawosławia w Polsce. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

fot.: Jarosław Tondos

Grabarka to najświętsze miejsce wyznawców prawosławia w Polsce. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Grabarka jest w Polsce dla wyznawców prawosławia tym, czym Jasna Góra dla katolików. Nawet więcej, o sanktuarium w Częstochowie nikt nie mówi Święta Góra, a o Grabarce - i owszem!

Grabarka – Święta Góra prawosławia - często porównywana jest do Jasnej Góry w Częstochowie. Niesłusznie. Poza tym, że zarówno jedna jak i druga pełnią rolę miejsc kultu religijnego, podobieństw pomiędzy nimi nie ma żądnych.

Grabarka to miejsce bardzo spokojne, położone na szczycie niewielkiego wzniesienia, które otaczają lasy i małe podlaskie wioski. Właściwie to okolica jest tak prosta i zwyczajna, że nic nie wskazuje na to, iż pośród niej może kryć się miejsce tak ważne dla wyznawców prawosławia. Droga prowadząca na Grabarkę jest wąska i bardzo kręta. Pamiętam, że kiedy tam jechałem – w połowie sierpnia 2008 roku – byłem zdziwiony, że do tak znanego miejsca prowadzi zwykła wiejska droga. W ogóle wyobrażałem sobie, że będzie to wyglądało trochę jak sanktuarium na Jasnej Górze. Tymczasem w rzeczywistości to miejsce jest bardzo proste, skromne.

Nie widać tam przepychu i całego tego blichtru związanego z wieloma miejscami kultu religijnego, który można określić mianem sakroturystyki czy tez – bardziej dobitnie - sakrobiznesem. Nie ma rozwrzeszczanych tłumów szkolnych wycieczek, nachalnych sprzedawców pamiątek. Ot po prostu, mała drewniana cerkiewka na szczycie niewielkiego wzniesienia, do której pielgrzymują wierni. Ale miejsce to wyzwala olbrzymie emocje. W powietrzu wyczuwa się olbrzymie skupienie, radość i podniecenie, spowodowane faktem, że w końcu dotarło się na miejsce. Wielu wiernych przychodzi tu bowiem dosłownie – idąc nieraz długie dni w pieszych pielgrzymkach z najodleglejszych zakątków Polski.

Prawdziwym zaskoczeniem jest jednak sama góra. Tysiące, a może nawet dziesiątki tysięcy krzyży, powtykanych w ziemie wokół cerkwi, pielgrzymi przemierzający na klęczkach drogę wokół świątyni i rozmodlony tłum - to wszystko sprawia wrażenie dużej autentyczności. Nic tu nie jest na pokaz, czy też dla zaspokojenia własnego ego i autentycznie emanuje stąd atmosfera prawdziwej, głębokiej wiary.

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.