Wasze wyprawy

Klejnoty Cejlonu

Klejnoty Cejlonu

fot.: leczak

Zapirajacę dech starożytne świątynie i największe na świecie posągi Buddy , ruiny miast które w starożytności liczyły milion mieszkańców. A wszystko w otoczeniu subtropikalnej roślinności i wszędobylskich małp.

Colombo to całkiem nowoczesne miasto , ale też sporo starozytnych budowli i świątyń.Leniwie spacerujące i kąpiące się osierocone słonie w Pinawelli to wizytówka Sri Lanki, a za razem relikt głupoty , niektórych z ich mieszkańców.Świątynie jaskiniowe w Dambuli są wyjątkowo ciekawe i niespotykane w innych zakątkach Azjii.Majestayczny posąg stojącego Buddy ok.14 metrowy to dzieło starozytnego twórcy z V wieku.Groble i zapory wodne zbudowane przed 1000 lat w okolicach Mihintalle , mogłyby być wzorem dla współczesnych budowniczych.Ruiny pierwszej stolicy Cejlonu- Anuradhapury też sprzed 1000 lat nadał robią niesamowite wrażenie.Poranna wspinaczka na skałę Sigiriynia , gdzie pałac i swoją siedzibę miał król Kassapa w V wielu to nie lada przeżycie i wysiłek , ale widoki z góry wspaniałe!Następnie zwiedzasmy ruiny pałaców w Polonnaruwa - gdzie mieścił sie pierwszy parlament Cejlonu.Wypoczuwamu w ogrodach Kandy , gdzie zdajduję się między innymi drzewko posadzone przez Józefa cyrankiewicza w 1960 roku.Jadąc przez górzysty interior w kierunku południowego wybrzeżą mijamy tysiące hektarów plantacji herbaty i zwiedzamy jej zakład produkcyjny.Park Narodowy Yala na południowym wybrzeży pozwala na trochę rozprostować nogi - treiking był trudny , ale storo wrażeń.W obrębie holenderskiej twierdzy Galle podziwialiśmy kilka kościołów katolickich w z różnych epok architektonicznych , a w okolicy Wudduwa rybaków tradycyjnie łowiących ryby w ocenie w prost w kołka wbitego w dno. To faktycznie perła dawnego Cejlonu : w jej budowlami , posągami , herbatą i pięknym wybrzeżem.

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.