Wasze wyprawy

Londyn: Notting Hill Festival

Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

fot.: Jarosław Tondos

Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada Europy. Rokrocznie to widowisko, które ma miejsce na ulicach londyńskiej dzielnicy o tej samej nazwie, zorganizowane na wzór karnawału w Rio de Janeiro, oglądają miliony gapiów z całego świata.

Notting Hill Festiwal to niepowtarzalna impreza. Atmosfery, jak panuje w ciągu tych kilku dni nie da się porównać z niczym. Ulice wypełnione setkami tysięcy osób (ostatnia edycja festiwalu zgromadziła łącznie 2 mln gapiów!). Tysiące różnorakich flag narodowych, transparentów i plakatów. Dziewczyny w bikini i faceci z gołymi torsami. Każdy poubierany w kolorowe ciuchy, tak by wyróżnić się z tłumu.

Kiedy rusza parada, wielobarwny tłum schodzi z drogi, ustępując miejsca występującym. Festiwal tradycyjnie rozpoczyna barwna grupa tancerzy i tancerek z Trynidadu. To właśnie tradycja tego kraju przyczyniała się do organizacji festiwalu w Londynie. Za nimi, w krótkich odstępach ruszają grupy z innych karaibskich i południowoamerykańskich krajów i regionów – Aruby, Dominiki, Kajmanów, Jamajki, Barbadosu, i dziesiątki innych regionów.

Mimo że impreza jest świętem ludności kolorowej, na paradę przychodzą dziesiątki tysięcy rdzennych Anglików i innych Europejczyków, którzy niejednokrotnie przyjeżdżają do Londynu tylko po to, by wziąć udział w tym wydarzeniu.

Kolor skóry nie ma tu żadnego znaczenia. Bawić może się każdy. Jeśli tylko ma na to ochotę. Z czasem bowiem parada robi się coraz mniej formalna, a podział na występujących i gapiów zupełnie się zatraca. Na ulicy panuje ogólny entuzjazm i wszyscy w pląsach muzyki bawią się do białego rana...

PASJONACI
Wyprawa tygodnia PASJONACI

Po całonocnych obradach i sporach, radcy miejscy byli zgodni w postanowieniu. Uchwała zwracać się będzie w imieniu mieszkańców do Boga. Dżuma zabrała do grobu 82 dusze. Jak dać zaporę dżumie? Nad ranem projekt uchwały do Boga był gotowy.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.