Wasze wyprawy

Londyn: Notting Hill Festival

Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

fot.: Jarosław Tondos

Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada Europy. Rokrocznie to widowisko, które ma miejsce na ulicach londyńskiej dzielnicy o tej samej nazwie, zorganizowane na wzór karnawału w Rio de Janeiro, oglądają miliony gapiów z całego świata.

Notting Hill Festiwal to niepowtarzalna impreza. Atmosfery, jak panuje w ciągu tych kilku dni nie da się porównać z niczym. Ulice wypełnione setkami tysięcy osób (ostatnia edycja festiwalu zgromadziła łącznie 2 mln gapiów!). Tysiące różnorakich flag narodowych, transparentów i plakatów. Dziewczyny w bikini i faceci z gołymi torsami. Każdy poubierany w kolorowe ciuchy, tak by wyróżnić się z tłumu.

Kiedy rusza parada, wielobarwny tłum schodzi z drogi, ustępując miejsca występującym. Festiwal tradycyjnie rozpoczyna barwna grupa tancerzy i tancerek z Trynidadu. To właśnie tradycja tego kraju przyczyniała się do organizacji festiwalu w Londynie. Za nimi, w krótkich odstępach ruszają grupy z innych karaibskich i południowoamerykańskich krajów i regionów – Aruby, Dominiki, Kajmanów, Jamajki, Barbadosu, i dziesiątki innych regionów.

Mimo że impreza jest świętem ludności kolorowej, na paradę przychodzą dziesiątki tysięcy rdzennych Anglików i innych Europejczyków, którzy niejednokrotnie przyjeżdżają do Londynu tylko po to, by wziąć udział w tym wydarzeniu.

Kolor skóry nie ma tu żadnego znaczenia. Bawić może się każdy. Jeśli tylko ma na to ochotę. Z czasem bowiem parada robi się coraz mniej formalna, a podział na występujących i gapiów zupełnie się zatraca. Na ulicy panuje ogólny entuzjazm i wszyscy w pląsach muzyki bawią się do białego rana...

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.