Wasze wyprawy

Zamki w Polsce: Mirów - Bobolice [Szlak Orlich Gniazd]

Mirów - Zamek

fot.: szymon708

Mirów - Zamek
To już druga ekspedycja na Szlak Orlich Gniazd. Dwa zamki oddalone od siebie o niecałe 2 km położone w przepięknych jurajskich okolicznościach przyrody stały się celem weekendowej wyprawy za miasto.

Zamki w Polsce - Szlak Orlich Gniazd. MIRÓW

Dojazd nie nastarcza większych kłopotów. Zamek widziany jest już z daleka, gdyż góruje nad całą okolicą. Dojazd wąską drogą w samym centrum wioski są tablice i odnalezienie obiektu jest bardzo łatwe. Pod zamkiem darmowy parking, sklep z pamiątkami kawiarnia i obowiązkowo śliczne zielone ToiToje :) Pokonawszy wzniesienie znajdujemy się przy wapiennych skałach i murach obronnych zamku. Nie jest on duży, powiedziałbym wręcz malutki, wkomponowany w skały. Niestety wejście do środka jest zabronione ze względów bezpieczeństwa oraz przeznaczenia na przyszłą odbudowe. Co oczywiście nie oznacza, że się nie da. Są dwa znane mi sposoby – na chama przez główną, zagrodzoną, drewnianą bramę oraz - sposób który polecam – obejść zamek od strony lasu i jest między dwoma skałami płotek między którym można się przecisnąć. Niestety wejście na dziedziniec wewnętrzny jest już skuteczniej zablokowane. Stalowe kraty plus okienko na górze zablokowane. A szkoda...

Ocena subiektywna – Pięknie malowniczo położone ruiny. Jeśli nie chce się tutaj przyjeżdżać dla samego zamku to warto wybrać się tylko po to by spokojnie odpocząć delektując się pięknem krajobrazu.

Zamki w Polsce - Szlak Orlich Gniazd. BOBOLICE

Szlak z Mirowa do Bobolic wiedzie szusową drogą pełną kamieni i nierówności. Osobiście polecam drogę pieszą zostawiając auto na parkingu można te raptem dwa kilometry pokonać pieszo przez łąki wśród skał jurajskich. Niezapomniane przeżycie. Prosta droga zaprowadzi nas prosto pod mury drugiego z bliźniaczych zamków w Polsce - w miejscowości Bobolice. Tam prace rekonstrukcyjne idą pełną parą. Prawie cały zamek jest juz skończony. Pisząc tą relacje być może już dach cały jest oddany do użytku. Naprawdę wysoki zamek osadzony na skałach robi wrażenie. Góruje nad całą okolicą. Niestety, gdy odwiedziłem go w tym roku nadal nie można było wejść do środka, ale pewnie za rok będzie już w całości udostępniony zwiedzającym. I również jak wyżej wszystkiemu towarzyszą piękne okoliczności przyrodnicze. Idealne miejsca na wycieczki rowerowe, pikniki spacery :-)

Sumując myślę, że są to jedne z najpiękniej położonych Orlich Gniazd. Okoliczności wyjątkowe sprawiają, że poza samym zwiedzaniem mamy możliwość podziwiania i delektowania się przyrodą. Zdecydowanie polecam. Trzeba tutaj przyjechać !

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.