Wasze wyprawy

Plitwice - Magiczne jeziora

Plitwickie Jeziora to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

fot.: Jarosław Tondos

Plitwickie Jeziora to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Jeśli miałbym spędzić w Chorwacji tylko jeden dzień, to nie zastanawiałbym się długo, gdzie pojechać. Bez wahania wybrałbym Plitwickie Jeziora. Czegoś takiego nie ma nie tylko w pozostałej części tego kraju, ale i w całej Europie!

Plitwickie Jeziora leżące w Górach Dynarskich, w centralnej części Chorwacji, zawsze rozpalały moją wyobraźnię. Kiedy więc wybrałem się do tego kraju własnym samochodem, postanowiłem, że koniecznie muszę tam pojechać. Zacząłem więc kombinować, jak najsensowniej tam się wybrać...

Wiele osób omija to miejsce, bowiem jeziora leżą dość daleko od wybrzeża (ok 60-70 km) najchętniej odwiedzanego przez Polaków. Mimo że właśnie wybrzeże było moim celem, postanowiłem, że warto jednak nadrobić nieco drogi, by tu przyjechać. Wymyśliłem więc, że najlepiej będzie zatrzymać się tam w drodze na wybrzeże.

Jak to zrobić?

Jeśli ktoś jedzie przez miejscowość Karlowacz, to zamiast kontynuować drogę autostradą, warto w miasteczku odbić na drogę E71 (E59), biegnącej wzdłuż wschodniej granicy tego kraju. Po przejechaniu ok. 80 kilometrów dociera się na miejsce. Po zwiedzeniu jezior, można dalej kontynuować drogę na południe tą samą trasą, by na wysokości Zadaru wjechać z powrotem na autostradę.

Ciekawostką jest fakt, że bilet wstępu na teren Parku Narodowego kosztuje mniej więcej tyle, ile trzeba by zapłacić za odcinek autostrady pomiędzy Karlowaczem i Zadarem. Wychodzi więc na to, że Plitwickie Jeziora można zwiedzić za darmo!

Ja tak właśnie zrobiłem.

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.