Góry Stołowe: Z Karłowa na Szczeliniec

Góry Stołowe: trasa na szczyt Szczelińca prowadzi po drewnianych kładkach i ponad 600 kamiennych schodach

fot.: marti76

Góry Stołowe: trasa na szczyt Szczelińca prowadzi po drewnianych kładkach i ponad 600 kamiennych schodach
Najpopularniejsze miejsce wypadowe w Góry Stołowe. To stąd zaczynają się szlaki na najciekawsze skały, szczególnie te w kształcie zwierząt czy na najwyższy okoliczny szczyt - Szczeliniec.

Góry Stołowe to jeden z najciekawszych regionów Kotliny Kłodzkiej i najlepiej przygotowany jeśli ocenimy przygotowanie tras, parkingow i infrastruktury turystycznej. Dojeżdzamy tu zadrzewioną Drogą Stu Zakrętów, gdzie zaczyna sie skalna kraina. Z okolic Fortu Karola możemy dotrzeć spacerkiem do Bialych Skal, Skalnej Furty lub w przeciwnym kierunku - na Rogową Kopę (790 m n.p.m.). Warto Lisim Grzbietem dojść do Skalniaka, wznoszacego się na 915 m i zejśc do Ptasiej Skały. Góry Stołowe są rajem dla rowerzystów, dla których wydzielono tu wiele atrakcyjnych krajobrazowo tras, prowadzących z zalewu w Radkowie do podnóża Szczelińca Małego lub np. z Ptasiej Skały do trasy Nad Urwiskiem.

 

Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki

 

Warto jednak wygospodarować ok. 3 godzin (w obie strony) na zmierzenie się z setkami schodów i wdrapanie się na Szczeliniec Wielki na wysokość 919 m (wejście powyżej schroniska PTTK jest płatne). Na trasie mijamy najbardziej znane osobliwości Gór Stołowych - skały w kształcie małpiej głowy, wielbłąda, kwoki, słonia, mamuta i wiele ciekawych formacji oraz szczelin między wysokimi blokami skalnymi dającymi przyjemny cień latem. Głebokie wąwozy na trasie na Szczeliniec mają do 18 m głębokości, labirynty skalne mają wiele wąskich przejść i punktów widokowych. Na tych, którzy pokonają 664 kamienne stopnie, wykonane w XVIII w. przez sołtysa miejscowego Franza Pabla, pierwszego w Europie urzędowo nominowanego przewodnika, czeka bufet schroniska, mającego już ponad 100 lat. Widać polskie Sudety i czeskie Góry Stołowe. Tablica pamiątkowa w pobliżu schroniska upamiętnia wizyte w tym miejscu J. W. Goethego w 1790 r. Na Fotelu Dziadka zas tablica upamiętnia wizytę Fryderyka Wilhelma II z dwoma pruskimi księżniczkami.

 

Tłumnie oblegany jest rezerwat Błędne Skały, mniej popularne - torfowiska w Białych Skałach. Tu też znajdują się znane skaly piaskowe - Skalne Grzyby i Zbrojownia Herkulesa.

 

Przez Ostrą Górę można dojść po czeskiej stronie do letniskowej miejscowości Machow, np. na piwo, knedlika i smażony ser. Innym pomyslem na wycieczkę może być Kopa Śmierci lub Narożnik.

Trekking na dachu Afryki Północnej
Wyprawa tygodnia Trekking na dachu Afryki Północnej

Co zrobić, gdy jesienno-zimowa aura utrudnia chodzenie po polskich górach? Moja recepta na to, to poszukać miejsc, gdzie pogoda jest dużo znośniejsza. Na przykład w Maroku.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.