Wasze wyprawy

Góry Stołowe: Z Karłowa na Szczeliniec

Góry Stołowe: trasa na szczyt Szczelińca prowadzi po drewnianych kładkach i ponad 600 kamiennych schodach

fot.: marti76

Góry Stołowe: trasa na szczyt Szczelińca prowadzi po drewnianych kładkach i ponad 600 kamiennych schodach
Najpopularniejsze miejsce wypadowe w Góry Stołowe. To stąd zaczynają się szlaki na najciekawsze skały, szczególnie te w kształcie zwierząt czy na najwyższy okoliczny szczyt - Szczeliniec.

Góry Stołowe to jeden z najciekawszych regionów Kotliny Kłodzkiej i najlepiej przygotowany jeśli ocenimy przygotowanie tras, parkingow i infrastruktury turystycznej. Dojeżdzamy tu zadrzewioną Drogą Stu Zakrętów, gdzie zaczyna sie skalna kraina. Z okolic Fortu Karola możemy dotrzeć spacerkiem do Bialych Skal, Skalnej Furty lub w przeciwnym kierunku - na Rogową Kopę (790 m n.p.m.). Warto Lisim Grzbietem dojść do Skalniaka, wznoszacego się na 915 m i zejśc do Ptasiej Skały. Góry Stołowe są rajem dla rowerzystów, dla których wydzielono tu wiele atrakcyjnych krajobrazowo tras, prowadzących z zalewu w Radkowie do podnóża Szczelińca Małego lub np. z Ptasiej Skały do trasy Nad Urwiskiem.

 

Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki

 

Warto jednak wygospodarować ok. 3 godzin (w obie strony) na zmierzenie się z setkami schodów i wdrapanie się na Szczeliniec Wielki na wysokość 919 m (wejście powyżej schroniska PTTK jest płatne). Na trasie mijamy najbardziej znane osobliwości Gór Stołowych - skały w kształcie małpiej głowy, wielbłąda, kwoki, słonia, mamuta i wiele ciekawych formacji oraz szczelin między wysokimi blokami skalnymi dającymi przyjemny cień latem. Głebokie wąwozy na trasie na Szczeliniec mają do 18 m głębokości, labirynty skalne mają wiele wąskich przejść i punktów widokowych. Na tych, którzy pokonają 664 kamienne stopnie, wykonane w XVIII w. przez sołtysa miejscowego Franza Pabla, pierwszego w Europie urzędowo nominowanego przewodnika, czeka bufet schroniska, mającego już ponad 100 lat. Widać polskie Sudety i czeskie Góry Stołowe. Tablica pamiątkowa w pobliżu schroniska upamiętnia wizyte w tym miejscu J. W. Goethego w 1790 r. Na Fotelu Dziadka zas tablica upamiętnia wizytę Fryderyka Wilhelma II z dwoma pruskimi księżniczkami.

 

Tłumnie oblegany jest rezerwat Błędne Skały, mniej popularne - torfowiska w Białych Skałach. Tu też znajdują się znane skaly piaskowe - Skalne Grzyby i Zbrojownia Herkulesa.

 

Przez Ostrą Górę można dojść po czeskiej stronie do letniskowej miejscowości Machow, np. na piwo, knedlika i smażony ser. Innym pomyslem na wycieczkę może być Kopa Śmierci lub Narożnik.

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.