Wasze wyprawy

Rejs statkiem po Bosforze

Będąc w Istambule koniecznie trzeba się wybrać na rejs po Bosforze. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocu

fot.: Jarosław Tondos

Będąc w Istambule koniecznie trzeba się wybrać na rejs po Bosforze. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocu
Ogrom Istambułu, blisko 20-mionowego, największego miasta w Turcji, najlepiej widać od strony cieśniny Bosfor. Dlatego goszcząc w tych stronach koniecznie trzeba się wybrać na rejs statkiem po cieśninie.

Rejs zaczyna się w Złotym Rogu, zatoce Bosforu, wżynającej się w europejską część lądu. Zaraz po wypłynięciu z portu, po prawej stronie ma się doskonałą panoramę na meczety sterego Ityambułu - Fatih, Suleymaniye, a następnie Meczet Błękitny oraz na bazylikę Agia Sofia i pałac Sułtańskie Top Kapi.

Po lewej stronie znajduje się dzielnica Galata - łatwo ją poznać, gdyż góruje nad nią charakterystyczna cylindryczna wieża Galata Kulesi, z której wzbił się w powietrze - w specjalnie skonstruowanych skrzydłach - pierwszy człowiek na świecie. Dalej statek kieruje się na wschód, płynąć wzdłuż europejskiego wybrzeża. Po drodze mija się dzielnicę Karaköy, gdzie cumują potężne wycieczkowe statki. Płynąc dalej można podziwiać zabytkowe budynki Wyższej Szkoły Morskiej i pobliski przepięknie zdobiony Pałac Dolmabahçe, który był przed laty nadmorską rezydencją sułtańską (tutaj też urzędował i zmarł Kemal Mustafa Pasza Atatürk, twórca nowoczesnego pastwa tureckiego) oraz pobliskie pałace Yildiz Çiragan.

Zaraz za nimi zaczyna się dzielnica Ortaköy. Łatwo ją rozpoznać po malutkim, ale przepięknym meczecie, o takiej samej nazwie, który znajduje się tuż przy wjeździe na Most Bosforski. Po minięciu mostu znajduje się pałac Beylerbeyi i wzgórze Çamlica, najwyższy punkt Istambułu. Kilka kilometrów dalej, tuż przed drugim mostem znajdują się twierdze Rumeli Kavagi i Anadolu Kavagi, strzegące kiedyś wejścia do Istambułu. Tu statek zawraca i kieruje się w drogę powrotną wzdłuż azjatyckiej części cieśniny, wzdłuż starej dzielnicy Arnavutköy i nowoczesnej - Bebek. W drodze powrotnej do portu można jeszcze zobaczyć latarnię morską Leandra na niewielkiej wysepce w cieśninie Bosfor, która w ostatnich latach zasłynęła z tego, że rozgrywał się tu jeden z odcinków przygód James Bonda. Wpływając na Złoty Róg warto jeszcze raz zwrócić uwagę na meczety starego Istambułu. W promieniach zachodzącego słońca wygadają przepięknie.

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.