Wasze wyprawy

Stolica Świętokrzyskiego - Kielce

Kielce deptak

fot.: mico23

Kielce deptak
Jednym z głównych atrakcji w środkowej części województwa świętokrzyskiego, oprócz Gór Świętokrzyskich jest: stalica województwa Kielce.

Wczesny sierpniowy poranek, dnia poprzedniego zwiedziliśmy Góry Świętokrzyskie tzn. Łysiec (Św. Krzyż). Dzisiaj mamy do zwiedzenia trzy cele: Kielce, Jaskinia Raj oraz zamek w Chęcinach. Wyjeżdżamy z Huty Starej u podnóża Gór Świętokrzyskich. Jedziemy złapanym busem, cena biletu 4 zł. Dojeżdżamy do Kielc, na dworzec PKS, przy okazji sprawdzamy połączenia do Chęcin. Co ciekawe na ogromnym dworcu nie ma punktu obsługi klienta, dopiero obok dworca znaleźliśmy małą budkę, w której był punkt informacyjny. Niestety żadnych połączeń PKS do Chęcin nie ma. Przy okazji zwiedziliśmy dworzec PKS w kształcie statku UFO :)

Nasze kroki skierowaliśmy ku kościołowi pw Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to neogotycki kościół z czerwonej cegły. Budowę kościoła rozpoczęto w 1903 roku i trwały do 1934. Natomiast konsekracji kościoła dokonano dopiero w 1963 roku. Kościół znajduje się w niezbyt okazałej dzielnicy, nad którą góruje.

Po zwiedzeniu kościoła, skierowaliśmy się w stronę deptaku kieleckiego - ul. Henryka Sienkiewicza. Przechodzimy przez Plac Niepodległości, gdzie znajduje się dworzec PKP. Deptak długości około 1300 metrów, główna ulica miasta, znajduje się tutaj spora liczba banków, sklepów, restauracji, zabytkowych kamieniczek i hoteli. Przejście deptakiem zajęło nam troszkę czasu. Po drodze zatrzymujemy się przy ławeczce Jana Karskiego, z którym rozgrywamy partyjkę szachów :) Obok przepływa rzeka Silnica. Następnie zatrzymaliśmy się na Placu Artystów, gdzie znajdują się fontanny miejskie.

Docieramy do Pałacu Biskupiego i Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP. Pałac powstał w latach 1637 - 41, mieści się tu Muzeum Narodowe, na tyłach, którego znajduje się Ogród Włoski. Bazylika wybudowana w 1171 roku, w stylu barokowym, z pozostałościami stylu romańskiego. Jest to najcenniejszy zabytek w Kielcach.

 Po zwiedzeniu zabytków wracamy na deptak, dochodząc prawie do końca, skręcamy w prawo. Znajduje się tutaj Plac Wolności, gdzie prosperuje mini bazar. Przy tym placu znajduje się Muzeum Zabawek, lecz omijamy muzeum, ponieważ czas nagli. W końcu czas na jedzenie, przy ulicy Rynek znajdujemy małą restauracje z daniami Dalekiego Wschodu. Po zjedzeniu sajgonek czas na chwilę relaksu i odpoczynku.

Przy tej samej ulicy znajduje się park z fontanną i ogromną liczbą głodnych gołębi. Gdy już pozbyliśmy się kanapek, czas na park miejski i rezerwat Kadzielnia. Dochodzimy do najstarszego w Polsce, parku miejskiego ze stawem w środku. Jest tutaj pałacyk Zielińskiego, woliery z ptactwem, pomniki, mini amfiteatr i inne atrakcje jak przejazdy bryczką i koncerty plenerowe. Park powstał w 1804 roku i od tej pory stał się ulubionym miejscem mieszkańców.

Po przejściu około 700 metrów dochodzimy do Rezerwatu Kadzielnia. Rezerwat utworzono w 1962 roku, obejmuje on ponad 0.5 ha terenu. W kadzielni występują jaskinie jest ich około 30. W południowej części wzgórza wybudowano amfiteatr na ponad 5000 miejsc, który przekazano podczas obchodów IX wieków Kielc. Charakterystycznym elementem Kadzielni jest pomnik Bojowników o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie odsłonięty w 1979 roku. Wchodzimy na szczytowy ostaniec skalny, zwany Skałką Geologów (295 m n.p.m.).

Wracamy do miasta przez skwer im. Szarych Szeregów, gdzie znajduje się Aleja Sław. Na tym kończymy zwiedzanie Kielc, chociaż wiemy, że wszystkiego nie zwiedziliśmy. Jak się później okazało wędrowaliśmy czerwonym szlakiem miejskim.

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.