Wasze wyprawy

W tyskim browarze

Już blisko cztery stulecia w Tyskich Browarach Książęcych warzone są piwa, które swoim smakiem zdołały podbić gusta ludzi na całym świecie. Pierwsze informacje pisemne o tyskim browarze można odnaleźć już w 1629 roku czyli prawie czterysta lat temu.

Już blisko cztery stulecia w Tyskich Browarach Książecych warzone są piwa, które swoim smakiem zdołały podbić serca miłośników złocistego trunku na całym świecie. Pierwsze informacje pisemne o tyskim browarze można odnaleźć już w 1629 roku czyli prawie czterysta lat temu.

Nic więc dziwnego, że zgodnie ze swoją historią Tychy musiały w końcu dorobić się ... Muzeum Piwowarstwa, które swoją siedzibę znalazło w należącej do browaru, zabytkowej kaplicy ewangelickiej. Ciekawostką, choć z drugiej strony rzeczą jak najbardziej naturalną, jest fakt, że do Tyskie Muzeum wstęp mają jedynie osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia. Stała ekspozycja muzealna obejmuje sporo ponad 300 zabytkowych, pochodzących z XIX wieku butelek, narzędzi bednarza, zdjęć, innych dokumentów, szklanek, kufli, etykietek butelkowych, zakrętek, kapsli, beczek i wiele innych rzeczy (na przykład fascynujące kształtem szczoteczki do czyszczenia najbardziej powykręcanych szklanic). Całość zbiorów pochodzi z okresu, kiedy to tyski browar uważany był za największy i najnowocześniejszy w całej Europie. Jednak myliłby się ten, kto myślałby, że zawartość muzeum to jedynie spora ilość przedmiotów martwych, ekspozycja jest bowiem dopełniania przez interaktywne multimedia oraz odbywające się w sali kinowej prezentacje kilkunastominutowego filmu 3D poświęconego dziejom regionu i browaru. Hologramy, ekrany dotykowe, kamery cyfrowe i wiele innych dodatków sprawiają, że muzeum jest miejscem żywym i ciekawym, gdzie prezentując historię doskonale łączy się jaz XXI wiekiem. Fakt, że muzeum usytuowane jest na obszarze browaru sprawia, że zwiedzający mogą – jeśli chcą – zapoznać się z procesem warzenia piwa i dokładnie przestudiować stosowane tutaj technologie – wycieczki odbywają się w trakcie normalnego dnia pracy w browarze. Ogromne zbiorniki fermentacyjne oraz imponująca nowoczesną techniką linia produkcyjna potrafią sprawić wrażenie na każdym odwiedzającym i trzeba przyznać... sprawiają! Dla kontrastu można obejrzeć również starą część browaru, gdzie odwiedzający ujrzą warzelnię i jej miedziane kopuły, piwnice leżakowe i wiele innych ciekawych zakamarków. Całość zwiedzania jest bezpłatna, a jego zakres można dowolnie odwiedzić – w zależności od ciekawości, chęci czy czasu. Na koniec zwiedzania, niezależnie od wybranej opcji każdy odwiedzający częstowany jest kuflem zimnego, złocistego napoju (chociaż patrząc na niektórych odwiedzających można pomyśleć, że bardziej na miejscu byłaby ulotka w stylu "dieta 1000 kalorii" niż kolejny kufel piwa, ale cóż...). W okresie letnim browar zwiedzać można również nocą, kiedy jego atmosfera staje się naprawdę magiczna.

Siedem odsłon Malty
Wyprawa tygodnia Siedem odsłon Malty

Niewiele jest takich państw na świecie, które pomimo niewielkiej powierzchni jaką zajmują, mogą zaoferować całe mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Malta kusi bogactwem kulturowym, urokliwą architekturą i błękitnymi lagunami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.