Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Katowice: Golf w opuszczonych fabrykach i industrialne atrakcje Górnego Śląska
- alternativ turistik
- alternative turistik
- atrakcje
- będzin beat
- industrial
- Katowice
- Śląsk
- tauron nowa muzyka
- turbogolf
- turystyka alternatywna
Karolina Domagalska, 19.08.2011
Indunature - turystyka alternatywna w Katowicach
Pod hasłem Indunature „Alternativ Turistik” Marcin Doś opisuje własne wyprawy po industrialu. Udaje nam się namówić go na małą rundę. Pakujemy się do pomarańczowego malucha i jedziemy do cementowni Saturn w Wojkowicach. „Wszystko, co robimy w ramach Będzin Beatu, dzieje się spontanicznie”, zaczyna Marcin. „Imprezowaliśmy w garażu, poszła fama, że organizujemy imprezy i jakiś klub zaprosił nas do współpracy. Zaczęliśmy chodzić po ruinach i opuszczonych budynkach; zgłosił się koleś z Monachium, że chce tu zrobić dokument, spotkaliśmy się i okazało się, że znam całkiem sporo miejsc”. I to jakich. Po drodze słyszymy o rondzie zwanym „świńskim uchem” („można się na nim cztery razy zderzyć się z tym samym tramwajami”), o żelaznym domu w Zabrzu („niemiecki eksperyment, nie ma tam zasięgu i zbiera wszystkie pioruny”) i o 50 km przejechanych tramwajem („trasa zaczyna się w Hucie Katowice, a kończy w Wójtowej Wsi”).
NA TEMAT:
Nietypowe artrakcje turystyczne
"Zasadniczym celem TOZI (Towarzystwa Obrońców Zabytków Industrialnych) jest utrwalenie tego, co nas otacza. Najważniejsze są emocje wywoływane przez industrial i ich zachowanie poprzez obrazy, zdjęcia, filmy, zapiski, dokumentację historyczną i inne formy resztek industrialnej potęgi Śląska i Zagłębia”. Oto fragment postulatu Marcina , współzałożyciela kolektywu Będzin Beat (BB). Internetowa strona BB zawiera wiele tekstów opisujących świat opuszczonych hut i fabryk, które zamieniają się w ruinę. „Zwykło się przyjmować, że obiekt zabytkowy to gotycki zamek, barokowa rezydencja magnacka lub klasycystyczny pałacyk. W społecznej świadomości prawie na pewno nie będzie to hala fabryczna, wieża ciśnień czy szyb z XIX, czy z początku XX wieku. Dlaczego?! To też nasza historia! To też nasze dziedzictwo!”.
Golf w cementowni
Dojeżdżamy do cementowni. „Widzisz ten budynek i gruzowisko przed nim?”, pyta Marcin. „To złomiarze przemielili ściany na miazgę”, tłumaczy, a mi odbiera na chwilę głos. Majestat tej przestrzeni jest trudny do opisania. Rozłupane dachy, porozrywane wnętrzności, betonowe konstrukcje przeczące prawom grawitacji. „Uważajcie, od tamtej strony idzie ochroniarz”, ostrzega ekipa z kijami golfowymi, która nagle pojawiła się na horyzoncie. Mariusz, operator frezarki numerycznej, i Kuba z technikum elektronicznego w Sosnowcu przyjechali robić zdjęcia i pograć w turbogolfa. „Zasady sami sobie wymyślamy, czasem chodzi o samą przyjemność wybicia piłki. Nasza ulubiona miejscówka to cementownia Grodziec, na dachu jednego z budynków wyrósł las”, opowiada Marcin. „Nikt tego nie pilnuje, raz tylko w Hucie Kościuszki podszedł do nas ochroniarz i grzecznie odprowadził do wyjścia”. W drodze do Czeladzi zatrzymujemy się przy francuskich familokach. Budynki z misternie ułożonego szarego kamienia z niebieskimi okiennicami wyglądają zjawiskowo. Niestety, część również popada w ruinę. Okna zabezpieczone cegłami nie rozwiązują problemu, konstrukcja i tak się wali. „Tak właśnie działają nasi urzędnicy – zabezpieczone, czyli można odfajkować. Nikiszowiec, osiedle z czerwonej cegły w Janowcu, zostało uznane za zabytek i uratowane. Ale to tylko czubek góry lodowej. Choć i tak jest postęp, dziś urzędnicy wiedzą już, co to jest loft”.
Tauron Nowa Muzyka - niezwykła lokalizacja, świetna muzyka
Do najciekawszych polskich lokalizacji koncertowych należy nieczynna kopalnia węgla kamiennego "Katowice", gdzie pomiędzy dwoma doskonale zachowanymi wieżami szybowymi, nazwanymi Bartosz i Warszawa, co roku pojawiają się festiwalowe sceny imprezy Tauron Nowa Muzyka. Można tam też obejrzeć pozostałości przemysłowych zabudowań kopalni, jak wieże wyciągowe, magazyny, hale produkcyjne czy wspaniale zachowaną wieżę ciśnień
Katowicki festiwal pokazuje to co najciekawsze w dziedzinie szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Z powodzeniem sięga zarówno po zagraniczne gwiazdy od lat wyznaczające muzyczne trendy jak i i najbardziej inspirujących debiutantów w tym dość niszowym gatunku. W ubiegłym roku uhonorowany został nagrodą European Festival Awards dla Najlepszego Małego Festiwalu w Europie. W tym roku swój przyjazd zapowiedzieli Lamb, Apparat, Amon Tobin, Jamie Woon, Bonaparte Circus Show, Apparat Live Band i Modeselektor. www.festiwalnowamuzyka.pl |
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Szczecinek - zabytki i atrakcje, co warto zobaczyć
- Wiedeń: zdjęcia, Hundertwasser i erotyka
- Dokąd na narty? Najlepsze first minute na sezon 2011/2012
- Wieża widokowa w Świętnie. Jakie atrakcje widać gołym okiem?
- Burning Man, Coachella, Melt... Poznaj najciekawsze festiwalowe lokalizacje na...
- Kaszuby: noclegi i praktyczne adresy