Galeria zdjęć:
Chór
Hajnówka - mistycznie i sielsko
W pierwszych Dniach Muzyki Cerkiewnej, zorganizowanych w 1982 r. w Hajnówce, wzięło udział jedynie kilka chórów parafialnych z białostockich wsi. Stopniowo jednak skromne spotkania przeobrażały się w międzynarodową imprezę o wysokim poziomie artystycznym, w której do tej pory wzięło udział ponad pół tysiąca amatorskich i zawodowych chórów z ponad 30 krajów. Organizatorzy starają się jednak, aby rosnący z roku na rok festiwal, mimo iż kilka lat temu przeniósł się z kameralnej Hajnówki i jej dumy – cerkwi Trójcy Świętej, do stolicy regionu, Białegostoku, nie zatracił swojego szczególnego, mistycznego klimatu.
Szczególnie można go odczuć podczas wieczornych spotkań w Puszczy Białowieskiej, przy ognisku. Poczucie wspólnoty, jakie tworzy się między publicznością a wykonawcami, swoją intensywnością zadziwiłoby bywalców innych festiwali. Ten, bardziej niż rozrywką, jest rytuałem. Hajnówkowe koncerty to także niepowtarzalna okazja, żeby poznać żywą kulturę prawosławia. Żaden chór nie waży się zaśpiewać tutaj nuty, która mogłaby zafałszować jej obraz.
Przy okazji festiwalu warto poznać inne atrakcje miasteczka. Na przykład Park Miniatur Zabytków Podlasia, który „w pigułce”, za pomocą modeli w skali 1:25, opowiada historię regionu. A jeśli po duchowej strawie ciało upomni się o coś dla siebie, warto wstąpić do restauracji Leśny Dworek na lokalną specjalność – kartacze i kieliszek żubrówki.