Galeria zdjęć:
rower
- Oprócz rowerów trekkingowych, które są uniwersalne, występuje kilka innych typów, na które możemy się zdecydować jeżeli znamy konkretne cele, w jakich będziemy używać roweru. Są to:
ATB - rekreacyjno-familijne. Są to rowery o przystępnych cenach, ponieważ są wykonane z niedrogich podzespołów. Ich minusem jest stosunkowo duża waga oraz mała odporność na trudne warunki. Rower ATB zazwyczaj wyposażony jest w błotniki, osłonkę na łańcuch, bagażnik, lampki.
Przeznaczenie: niezbyt długie, rodzinne przejażdżki, jazda po mieście i parkach.
Szosowe (kolarzówki) - są to najlżejsze z rowerów. Mają wąskie opony, koła o dużym promieniu (co sprawia, że trudniej nimi manewrować) oraz charakterystyczną kierownicę, umożliwiająca aerodynamiczne ułożenie ciała. Są to rowery twarde i pozbawione amortyzatorów (dlatego nie sprawdzają się na wyboistych nawierzchniach.
Przeznaczenie: długie trasy o gładkiej nawierzchni (asfalt lub beton).
MTB (rowery górskie) – mają szersze niż rowery szosowe opony oraz mniejszy promień kół, co sprawia, że łatwiej się nimi manewruje. Dobrze sprawdzają się na trudnym terenie: do jazdy po piasku, w błocie oraz po wertepach.
Przeznaczenie: jazda po górach oraz po trudnych, wyboistych trasach.
- Downhill – do jazdy ekstremalnej, po stromych stokach
- Enduro – do jazdy po wyjątkowo trudnych terenach, przeznaczone na długie dystanse, (Uwaga: powinny posiadać hamulce tarczowe)
- Freeride - rowery zjazdowe do ekstremalnej jazdy górskiej
BMX - niskie rowery o 20- centymetrowych kołach. Nie mają przerzutek a na przedłużeniu piasty mają sztyce umożliwiające wykonywanie ewolucji.
Przeznaczenie: jazda po rampach, skrzyniach, railach, czyli specjalnie przygotowanych konstrukcjach, wykonywanie ewolucji