Galeria zdjęć:
Santa Fe
6. Route 66 - Nowy Meksyk
Tu Route 66 zaczyna się w Glenrio, mieście duchów, w którym kręcono film „Grona Gniewu”. W Tucumcari wyróżnia się motel Blue Swallow, czyli Niebieska Jaskółka. W parterowym budynku w kształcie odwróconego 'U' mieszczą się nie tylko pokoje, ale i garaże dla pojazdów. W Santa Rosa można za to wzbogacić swą wiedzę o historii motoryzacji, odwiedzając muzeum samochodów.
Route 66 wiedzie w góry, do Santa Fé, jednego z najstarszych miast w Stanach, stolicy Nowego Meksyku, które dzięki tysiącom galerii, wystaw i targów uznawane jest za drugi największy, po Nowym Jorku, rynek sztuki na świecie. Miasto samo wygląda jak z bajki, zwłaszcza o zachodzie słońca. Zgodnie z dawną decyzją władz w obszarze centrum mogą powstawać tylko budynki nawiązujące do historycznej architektury i kultury lokalnych Indian Pueblo. Panuje więc pomarańczowo-rdzawa kolorystyka.
W Albuquerque rozgrywane są rokrocznie międzynarodowe zawody balonowe, w których startuje ponad tysiąc balonów z całego świata. Dalej na zachód zaczynają się tereny Indian z plemion Pueblo, gdzie znajdują się kasyna – Santa Ana, Laguna i Acoma. Peublo Acoma, leżące na płaskowyżu, jest jedną z najstarszych osad w Stanach Zjednoczonych stale zamieszkałych i nigdy niezdobytych przez białych – ani Hiszpanów, ani Amerykanów.
Ostatnie miasto w Nowym Meksyku wzdłuż Route 66 to Gallup, zwane Światową Stolicą Indian. Tu od 1922 roku odbywają się co roku międzyplemienne zjazdy, na które przyjeżdżają przedstawiciele indiańskich narodów z całych Stanów, Kanady i Meksyku. Trwający kilka dni festiwal jest feerią kolorów i wrażeń, odbywają się konkursy pieśni, gry na bębnach, tańców i rytualne parady. W Gallup znajduje się też stary hotel El Rancho, którego właściciel Armand Ortega jest najbardziej znanym i szanowanym znawcą indiańskiej biżuterii.