Galeria zdjęć:
Góry w Polsce, Tatry Wysokie - Szlak na Rysy
Nie każdy może poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów lub Korony Ziemi, ale wielu z nas może zmierzyć się z Koroną Gór Polski. Najwyższe góry w Polsce tworzy łańcuch 28 szczytów głównych pasm górskich, na które można wejść, wbiec, wjechać na rowerze lub podejść na nartach.
Góry w Polsce zajmują jedynie 3% powierzchni naszego kraju. Mimo to polskie Tatry co roku notują bardzo wysoką liczbę turystów - nawet po kilka milionów.
RYSY - POLSKI MOUNT EVEREST, 2499 M N.P.M
Rysy to najwyższy i najtrudniejszy szczyt Korony Gór Polski, lecz zwiedzić go warto i to co najmniej z czterech powodów. Po pierwsze, Rysy są najwyższym wzniesieniem Polski i Tatr Polskich. Po drugie, ze szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersi panoramę Tatr. Panorama z Rysów, uznawana za najpiękniejsza w Tatrach, obejmuje większość tatrzańskich szczytów, wiele dolin i kilkanaście stawów. Po trzecie, szlak na Rysy jest jedną z kultowych tras w polskich górach, jak mawiają przynajmniej górale. I wreszcie po czwarte: przez funkcjonujące w sezonie przejście graniczne można zejść na Słowację. Chociaż na Rysy prowadzą znakowane i ubezpieczone szlaki, podczas wspinaczki należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio się do niej przygotować, zwłaszcza gdy wejście odbywa się bez uprzedniego noclegu w Morskim Oku. Ze względu na duży ruch turystyczny Rysy były świadkiem bardzo wielu wypadków (zasłabnięcia, potknięcia, ześlizgnięcia z letnich śniegów, zajścia lawin) oraz ekstremalnych wyczynów (zjazdy na nartach lub rowerze).
Góry w Polsce - Tatry Wysokie, Rysy / Jaro68, shutterstock
DROGA NA SZCZYT
Na szczyt wyruszamy skoro świt czerwonym szlakiem od strony Morskiego Oka. Rysy oglądane znad stawu łatwo pomylić z o wiele bardziej efektownymi i na pozór wyższymi Niżnymi Rysami (2430 m n.p.m.). Ale nie dajmy się zwieść pozorom. Wycieczka zajmuje wiele godzin, a podejście jest wyczerpujące - to obcowanie przecież z najwyższymi górami w Polsce. Szlak prowadzi zakosami na niemal 200-metrowy próg skalny zawieszony nad wielkim kotłem polodowcowym. Widać stąd piękny Czarny Staw, którego dno ciemnym nalotem pokrywają sinice. Ku brzegom jeziora opada najbardziej urwista ściana w Tatrach, słynna wśród taterników 500-metrowa Kazalnica Mięguszowiecka. Ścieżka biegnie dalej wśród łanów kosodrzewiny i przez wysokogórskie łąki. Nawet w środku lata zalegają tu płaty śniegu. Od Buli pod Rysami wspinamy się po 70 skalnych schodach. Bardziej wrażliwi na wysokość turyści mogą przytrzymać się łańcuchów i klamer. Końcowy odcinek szlaku wiedzie przez eksponowaną grań zwaną konikiem. Wymaga odrobiny odwagi i zdecydowania. I już mamy całą Polskę pod stopami! Teraz pozostaje już tylko droga w dół...