Galeria zdjęć:
Góry w Polsce: Bieszczady, Tarnica
GÓRY W POLSCE: BIESZCZADY - Z USTRZYK DOLNYCH DO USTRZYK GÓRNYCH (70 KM, TRUDNA)
Trasa: Ustrzyki Dolne – Równia – Żuków– Chrewt– Otryt – Dwernik – Magura Stuposiańska – Widełki – Bukowe Berdo – Wołosate – Ustrzyki Górne
Z Wolina przenieśmy się na antypody, czyli w góry w Polsce: do Ustrzyk – tych Górnych i Dolnych. Bieszczady od lat uchodziły za ziemię obiecaną wszelkiej maści wagabundów, polskich hipisów i uciekinierów z miast. Góry padły poniekąd ofiarą tej legendy, gdy w ślad za barwnymi postaciami licznie ściągnęli tu turyści, przez co słynne połoniny zdarza się nieraz przemierzać w długim sznurze backpackerów. Dlatego spragnionym klimatu dawnych Bieszczad proponujemy mniej uczęszczany szlak niebieski biegnący w pobliżu granicy ukraińskiej.
Trasa przecina w kilku miejscach szosę „pętli bieszczadzkich”, więc dołączyć możemy w dowolnym punkcie, zwłaszcza że największe wrażenie pozostawiają ostatnie etapy drogi. Wart uwagi jest Otryt – mało znane, niskie pasmo, które nie olśniewa może mnogością widoków, za to pozwala na pełne wyciszenie się i zbliżenie do miejscowej przyrody (z wypatrywaniem na śniegu śladów rysi i niedźwiedzi włącznie). Na nocleg nie ma lepszego miejsca od Chaty Socjologa. Kultowe schronisko z lat 70. odpowiada za sporą część legendarnej atmosfery Bieszczad. Szlak przekracza San, po czym wspina się na Magurę Stuposiańską i Bukowe Berdo. Wędrujemy tu połoniną, czasem tylko odrywając wzrok od nieziemskich widoków, by omijać wystające po drodze skały i tak zmierzamy w stronę Tarnicy – najwyższego w Polsce bieszczadzkiego szczytu (1346 m). Do Ustrzyk Górnych schodzi się z niej przez wieś Wołosate.
Atrakcje: wspaniała panorama z Bukowego Berda i Tarnicy, dzikie góry Otryt, bezludne tereny i pozostałości po ich dawnych mieszkańcach.
Gdzie spać: Dom Pracy Twórczej Chata Socjologa; Otryt Górny 1; cena od 10 zł/os./noc.