Powrót do

Galeria zdjęć:

Pełen ekran
Samos. Herajon
Fot.: Agnieszka Morawska
Slajd: 6/20
Samos. Winiarnia Vakakis Samos. Kubek Pitagorasa Samos. Muzeum Wina Samos. Muzeum Wina Samos. Co zjeść? Samos. Herajon Samos. Kuros Samos. Muzeum Archeologiczne w Pitagorio Samos. Tunel Eupalinosa Samos. Kościół i punkt widkowy na plażę Potami Samos. Najpiękniejsze plaże Samos. Karlovasi Samos. Trekking na Kerkis Samos. Votsalakia Samos. Pomnik Pitagorasa w Pitargorio Samos. Niebieska uliczka w Pitagorio Samos. Plac Pitagorasa Samos. Flaminigi niedaleko plaży Psili Amos Samos. Megali Panagia Monastery Samos. Megali Panagia Monastery

Zobacz więcej miniatur

Samos. Herajon

Co zobaczyć na Samos? Herajon

Herajon to dawne sanktuarium mitycznej bogini Hery, która zrodziła się na Samos. Według mitów greckich siostra i przyszła żona Zeusa przyszła na świat nad brzegiem rzeki Imbrasos pod wierzbą Lygos niedaleko Pitagorio, gdzie wzniesiono świątynie na jej cześć. Tym, co łączyło Herajon z miastem, była Święta Droga (to właśnie tu archeolodzy odnaleźli rzeźbę Kurosa - można oglądać w muzeum w Samos), która prowadzi prosto do Pitagorio. Kult Hery był bardzo popularny w starożytnej Grecji. Świątynia na cześć bogini natury i płodności na Samos była najważniejszą spośród wszystkich innych. Obecny Herajon został wzniesiony za panowania Polikratesa. Herodot opisał ją jako „największą ze wszystkich znanych nam świątyń”. Budynek liczył aż 155 kolumn, z których do dziś przetrwała tylko jedna o połowie swojej wysokości. Pierwotna wysokość kolumn wynosiła 20 m. Były wykonane z marmuru. Reszta konstrukcji z kamienia Poros. Według naukowców świątynia nigdy nie została ukończona, ponieważ po śmierci Polikratesa w 522 p.n.e.
jego następcy doprowadzili do gospodarczego upadku Samos. Materiały budowlane z Herjonu zostały wykorzystane do budowy murów obronnych. Do dziś zachowała się wspomniana kolumna oraz kilka zdekompletowanych posągów. Można zobaczyć także pozostałości Wielkiego Ołtarza, Świętej Drogi i Hekatombeonu.

Gdzie? Około 7km od miasta Pitagorio.

Godziny otwarcia: 8:30 - 15:30. Ostatnie wejście o 15:15.

Ceny: Bilet normalny 6 euro, ulgowy - 3.

Tweetnij