Galeria zdjęć:
Samos. Tunel Eupalinosa
Tunel Eupalinosa - jeden z cudów starożytnej inżynierii. Akwedukt, którym dostarczano górską słodką wodę z Agiades m.in. do Pitagorio został wydrążony przez górę Kastro (237 m n.p.m.) w VI w p.n.e. Eupalinos z Megary (pierwsza osoba, którą określano w źródłach greckich mianem architekta), przy pomocy niewolników z wyspy Lesbos, rozpoczął prace po dwóch przeciwnych stronach góry. Co w obccnych czasach nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak wtedy Eupalinos polegał jedynie na swoich obliczeniach, bez dostępu do zaawansowanej technologii. Budowniczy mieli się spotkać w połowie drogi i prawie im się to udało. Okazało się, że matematyk odrobinę (zaledwie o metr) pomylił się w obliczeniach ale tunel i tak udało się połączyć. Można to zaobserwować podczas zwiedzania na około 430 metrze (od wejścia południowego) droga skręca w prawo i obniża się. Tunel ma 1 m szerokości i 1,75 m wysokości. Dno stanowi rów, którym płynęła woda. Dziś Evpalinio Origma jest jedną z największych atrakcji turystycznych. We wnętrzu zachowały się (zapisane czerwoną kredą na ścianach) oznaczenia poszczególnych odcinków konstrukcyjnych z symbolami numerycznymi i imionami nadzorców, gliniane lampki oliwne wraz z przeznaczonymi na nie niszami a także fragment naczynia attyckiego datowanego na 540-530 p.n.e.
Gdzie? Pitagorio
Godziny otwarcia: 8:30 - 14:40. Tunel jest czynny od poniedziałku do niedzieli z wyłącznie wtorku. Do przejścia są dwie trasy. Jedna o długości 185 m - czas przejścia to około 20 minut. Druga prowadzi przez 424 m - czas przejścia, to około 40 minut. Zwiedzanie dłuższą trasą lepiej zarezerwować - w przeciwnym razie może okazać się, że na wejście trzeba będzie poczekać około godziny.
Ceny: Bilet normalny 8 euro, ulgowy 4. Jeśli planujesz odwiedzić także Muzeum Archeologiczne w Pitagorio i w Samos oraz Herajon, możesz kupić jeden bilet na wszystkie atrakcje. Jest ważny 3 dni, normalny kosztuje 13 euro, ulgowy 7.