Galeria zdjęć:
Zobacz więcej miniatur
Skalne Miasto w Czechach - Adrszpaskie Skały
Adrspasskoteplicke skaly, Czechy
Przez wieki labirynty wśród skał, które utworzyły najpopularniejsze skalne miasto w Europie, były wykorzystywane jako schronienie w trakcie wojen. Pierwsi turyści dotarli tu dopiero ok. 300 lat temu – co ciekawe, wśród pionierów znalazły się takie osobistości, jak król polski August II Mocny, cesarz Józef II, a także sam Johann Wolfgang Goethe!
Wydarzeniem, które przyczyniło się do wzrostu zainteresowania tym miejscem, był – o ironio! –ogromny, trwający kilka tygodni pożar tutejszego lasu, który strawił większość roślinności. Dzięki niemu skalne miasto stało się bardziej dostępne dla zwykłych śmiertelników, którzy tłumnie przybywają tu do dzisiaj.
Masyw Adrspasskoteplicke skaly podzielony jest na dwie, różniące się nieco od siebie części: Adrspasske skaly oraz Teplicke skaly. W bardziej znanym i łatwiej dostępnym Adrszpaskim Skalnym Mieście poza skałami zobaczyć można dwa górskie jeziorka z krystalicznie czystą wodą (warto wybrać się na wycieczkę łódką), dwa wodospady, a także niezwykle zróżnicowaną faunę i florę.
Teplickie skalne miasto jest bardziej dzikie, a ze względu na liczne wysokie, pionowe skały stanowi prawdziwy raj dla wspinaczy. Magii i uroku dodają mu nietypowe nazwy formacji skalnych: przy odrobinie wyobraźni zobaczymy tam Rzeźnicki Topór, Skład Serów, Śpiącego Łabędzia, Jeża na Żabie a nawet... Falę Tsunami (na szczęście zastygłą w kamieniu). Niezapomniane wrażenia pozostawia także wizyta w Zaświatach, zwanych także Sybirem – to najbardziej mroczne i chłodne miejsce w skalnym mieście, czego dowodem może być leżący tam nawet latem śnieg!