Galeria zdjęć:
Zamki-hotele w Polsce
Zamek Golubski
To jeden z najciekawszych krzyżackich zamków w Polsce. Został wzniesiony na początku XIV wieku i miał pełnić rolę klasztoru i twierdzy krzyżackiej. Układ komnat architekci uzależnili od ruchu słońca. Największy rozkwit zamku golubskiego przypada na czasy Anny Wazówny. Zamieszkała tu, ponieważ jako protestantka nie mogła pozostać z bratem, Zygmuntem III Wazą, na Wawelu. Dziś turystów przyciągają przede wszystkim liczne turnieje rycerskie, smak staropolskiej kuchni oraz duch Anny, który według legend wciąż nawiedza komnaty zamku.
Nocleg:
W ofercie zamku znajduje się 69 miejsc noclegowych w 20 pokojach. Nocleg w pokoju 2-osobowym ze śniadaniem kosztuje 230 zł. Najtańszą opcją jest nocleg w pokoju wieloosobowym (50 zł / miejsce, bez śniadania). To doskonałe rozwiązanie dla większych wycieczek czy grup przyjaciół.
Atrakcje w okolicy:
Golub-Dobrzyń – mniej niż 1 km od zamku. Golub i Dobrzyń były kiedyś niezależnymi miasteczkami, a ich naturalną granicą była Drwęca. Jednym z większych zabytków miasta jest kościół św. Katarzyny z przełomu XIII i XIV wieku. W rynku warto przyjrzeć się bliżej zabytkowym kamieniczkom.
Szafarnia – ok. 10 km od zamku. Za młodu wakacje spędzał tu Fryderyk Chopin, odwiedzając przyjaciela ze szkolnej ławy. Obecnie mieści się tu Ośrodek Chopinowski, w którym organizowane są liczne koncerty, warsztaty muzyczne, literackie i fotograficzne.
Płonne – ok. 10 km od zamku. Do Płonnego wielokrotnie przyjeżdżała Maria Dąbrowska. Szukała tu między innymi inspiracji, pracując nad powieścią „Noce i dnie”. W budynku szkoły mieści się Regionalna Izba Pamięci autorki, gdzie zgromadzono pamiątki z jej życia.