Powrót do

Galeria zdjęć:

Pełen ekran
Rzym zabytki - Kwadratowe Mauzoleum
Fot.: alessandro0770, shutterstock.com
Slajd: 1/8
Rzym zabytki - Kwadratowe Mauzoleum Rzym zabytki: Ostia Antica Palestrina Rzym zabytki: Villa d'Este / Tivoli Subiaco Monte Cassino Rzym zabytki: Cerveteri Tarkwinia

Zobacz więcej miniatur

Rzym zabytki - Kwadratowe Mauzoleum

Gdy odhaczymy już zabytki Rzymu z listy największych atrakcji Włoch, pora udać się za miasto. Antyczne osady, wille rozsiane wśród bajecznych ogrodów, odbudowane opactwo i etruskie grobowce – niemal wszystkie te miejsca zobaczymy nie dalej niż 50 km od Rzymu.

RZYM Zabytki Mussoliniego

Gdzie: 9 km na południe od centrum Rzymu

Faszyści chełpili się tym, że kontynuują tradycje antycznego Rzymu, stąd też kierunki w sztuce obowiązujące za czasów ich rządów nawiązywały do tamtej epoki. Przykładem są mozaikowe ściany i podłogi ośrodka sportowego Foro Italico, zbudowanego w 1931 r. na północny zachód od stolicy. Imperialne zapędy duce uosabia też Palazzo delia Civiltà del Lavoro w dzielnicy EUR (Esposizione Universale di Roma), na południe od miasta. Otoczona masywnymi sześciennymi kolumnami, zwana „Kwadratowym Koloseum" budowla miała służyć prezentacji osiągnięć antycznych i faszystowskich Włoch. W tym samym stylu zaprojektowano 60 monumentalnych posągów sportowców na Stadio Olimpico (Stadion Olimpijski) w Foro Italico i masywną bryłę kościoła św. św. Piotra i Pawła w EUR.

Przytłaczający majestat obiektów z tego okresu ma niewiele wspólnego z prawdziwą sztuką. Architekci Mussoliniego poprzecinali średniowieczne dzielnice nowymi ulicami, a historyczne centrum Rzymu rozdarli na pół nowoczesną arterią - symbolem triumfu faszystowskiego reżimu. Na tym tle EUR wydaje się stosunkowo najbardziej udanym pomysłem Mussoliniego. W latach 50. przekształcono je w dzielnicę mieszkaniową oraz siedzibę urzędów państwowych i muzeów. Wśród tych ostatnich warto wymienić Muzeum Prehistoryczne i Etnograficzneo i Museo delia Civilta Romana, poświęcone historii i zabytkom Rzymu. Znajduje się tu m.in. słynna plastico di Roma, makieta miasta z czasów Konstantyna.

Tweetnij