Galeria zdjęć:
Rzym zabytki: Villa d'Este / Tivoli
Gdy odhaczymy już zabytki Rzymu z listy największych atrakcji Włoch, pora udać się za miasto. Antyczne osady, wille rozsiane wśród bajecznych ogrodów, odbudowane opactwo i etruskie grobowce – niemal wszystkie te miejsca zobaczymy nie dalej niż 50 km od Rzymu.
RZYM Zabytki w okolicy - Tivoli
Gdzie: 33 km na zachód
W czasach cesarstwa rzymskiego starożytny Tibur (obecnie Tivoli), położony w dolnej części Wzgórz Sabiny, był ulubionym azylem poetów i bogatych Rzymian. Wspaniałe wille rozrzucone wśród świętych gajów i malowniczych wodospadów przyciągały tak sławnych gości jak Horacy, Katullus, Mecenas i cesarz Trajan.
W 117 r. n.e. na łagodnie opadającej równinie u stóp wzgórz, na których rozciąga się teraz Tivoli, cesarz Hadrian rozpoczął budowę luksusowej rezydencji. Jeden z najciekawszych zabytków Rzymu z czasów antycznych Willa Hadriana stała się największą tego typu posiadłością w imperium, jej powierzchnia wynosi 73 ha. Zamysłem cesarza było odtworzenie miejsc i budowli, które wywarły na nim wrażenie podczas licznych podróży na Wschód (np. Kanopus - kopia egipskiej świątyni Serapisa w Aleksandrii), jednak powstałe dzieło trudno nazwać zwykłą imitacją.
Niezliczone tarasy, zbiorniki wodne i łaźnie rozmieszczone na rozległych terenach stanowią przykład wspaniałego podporządkowania natury klasycznym kanonom piękna. Warto zwrócić uwagę na Teatr Morski w centrum rezydencji, okrągłą budowlę z kolumnowym portykiem i wewnętrzną wyspą na sztucznym jeziorze, gdzie odpoczywał cesarz.
Zupełnie inny charakter ma Villa d'Este należąca do kardynała Hipolita d'Este, syna Lukrecji Borgii. W połowie XVI w. przekształcił on opactwo benedyktyńskie w okazałą rezydencję. Sam pałac, o lekkiej sylwetce, z fasadą wychodzącą na park i ścianami pokrytymi freskami nie robi dziś specjalnego wrażenia, ale urok tego miejsca tkwi w ogrodach. Symetryczne, pięknie zaprojektowane toną w bujnej roślinności, a główną rolę odgrywa w nich woda, która ścieka z omszałych obelisków i wypływa z ust mitologicznych stworzeń.