Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
10 atrakcji w Polsce, które trzeba zobaczyć w 2018 roku. Typy Polskiej Organizacji Turystycznej
kt, 23.02.2018
1. Żywe Muzeum Piernika
Listę otwiera Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. Otrzymało Złoty Certyfikat POT (za 2017 rok) w konkursie na najlepszy produkt turystyczny w Polsce, nic dziwnego, że znalazło się i na tej liście.
Goście tego interaktywnego muzeum stają się czeladnikami, którzy wspierają Mistrza i Wiedźmę Korzenną w wypiekach. Każdy ma szansę przygotować ciasto, z pomocą specjalnych, drewnianych form nadać mu odpowiednie kształty i upiec własne pierniki, które może później zabrać do domu. Zadanie niełatwe, bo zapach kusi tak bardzo, że chciałoby się zjeść wszystkie smakołyki od razu.
To nie tylko pyszna zabawa, ale przede wszystkim solidna porcja wiedzy na temat tradycji i historii.
NA TEMAT:
2. Karkonoskie Tajemnice
Karkonoskie Tajemnice to nowoczesne, interaktywne centrum w Karpaczu, w którym odwiedzający mają szansę poznać najciekawsze historie i legendy związane z Karkonoszami.
Przede wszystkim poznamy tu tajemnice Ducha Gór – władcy Karkonoszy. Dowiemy się też o lokalnych zielarzach i poszukiwaczach minerałów – Walończykach. To dobre miejsce dla wszystkich, którzy szukają w życiu magii.
3. Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry znalazły się w tej dziesiątce z uwagi na to, że w 2017 roku zostały wpisane na listę UNESCO. Kopalnie ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach są największą kopalnią tych rud w Polsce.
Warto zajrzeć do Kopalni Srebra. Zjeżdża się do niej windą zainstalowaną w szybie Anioł. Jej zwiedzanie obejmuje wizytę w multimedialnym muzeum i wędrówkę podziemnymi korytarzami. Kopalnię można też zwiedzać łodzią.
4. Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem
To największa tego typu impreza w Polsce. Pierwsza inscenizacja odbyła się w 1998 roku. To wielkie widowisko i solidna lekcja historii. Organizatorzy dbają o każdy szczegół – w przygotowania angażuje się ponad tysiąc rekonstruktorów z całego świata.
5. Janów Lubelski
Janów Lubelski zdobył najwięcej głosów w sondzie przeprowadzonej przez POT, która miała na celu wyłonienie topowych kurortów i miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Na zwycięstwo zasłużył sobie dzięki sztucznemu zbiornikowi wodnemu położonemu na skraju Lasów Janowskich. Latem to przede wszystkim doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Ponadto wytyczono tutaj kilka ciekawych tras rowerowych. Koniecznie trzeba zajrzeć też do Parku Rekreacji Zoom Natury – to raj dla ornitologów, przyrodników i ekologów.
6. Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie znalazł się w tym zestawieniu również dzięki sondzie przeprowadzonej przez POT. Tym razem dotyczyła najciekawszych zamków i pałaców w Polsce.
Zamek został wzniesiony w XIV wieku przez księcia Bolesława. Historia nie była dla rezydencji łaskawa – budowla była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Po II wojnie światowej zamek był m.in. siedzibą Urzędu Repatriacyjnego i szkoły. Później został opuszczony i przez lata niszczał.
W 1990 znalazł się w rękach prywatnego inwestora, który podjął się częściowego remontu. W 2006 roku Jan Jakub Kolski zdecydował się nakręcić tu swój film „Jasminum”. Obecni właściciele udostępnili zamek zwiedzającym.
7. Energylandia
To największy rodzinny park rozrywki w Polsce. Znajduje się w miejscowości Zator na południu Polski.
Park podzielony jest na cztery strefy: Bajkolandia, Strefa Familijna, Strefa Ekstremalna i Water Park. Wśród atrakcji znajdują m.in. roller coastery, zjeżdżalnie i karuzele.
W parku organizowane są równie warsztaty edukacyjne i artystyczne.
8. Wrocław
Wrocław znalazł się w dziesiątce nieprzypadkowo. Miasto zdobyło tytuł European Best Destination 2018 roku. Tytuł przyznawany jest miejscom w Europie, którą są szczególnie atrakcyjne pod względem turystycznym.
Sprawdźcie, za co wszyscy kochają Wrocław i gdzie najlepiej zrobić sobie przerwę obiadową.
9. Gdańsk
Gdańsk zajął natomiast piąte miejsce w zestawieniu Destination on the Rise 2018 opracowanym przez serwis TripAdvisor. W rankingu znalazły się najlepsze kierunki podróżnicze, zyskujące popularność wśród turystów.
Przeczytajcie o atrakcjach Gdańska. Podpowiadamy też, które restauracje w Gdańsku warto odwiedzić.
10. Korona Podlasia
Listę zamyka Korona Podlasia, czyli rycerski kasztelik nad Bugiem. Kasztel to zamek warowny lub nieduża twierdza.
Koronę Podlasia zaprojektował i wybudował mieszkaniec Siemiatycz – Jerzy Korowicki. Budowlę wzniósł samodzielnie, własnoręcznie opracował i dopasował każdy kamień. Kamieniarstwo od zawsze było jego pasją, stąd pomysł na wzniesienie zameczku.
Kamienną budowlę znaleźć można w środku lasu, nieopodal Bugu. Można cieszyć się więc nie tylko pięknem architektury, ale również nadbużańskiej przyrody.
Artykuł o Koronie Podlasia był najchętniej czytanym wpisem na stronie POT-u podczas trwania akcji „Ambasador miejsca”.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Włodawa: co warto zobaczyć. Zabytki i letnia atrakcja Włodawy – Festiwal Trzech...
- Bydgoszcz nominowana do nagrody Tourism for Tomorrow
- Toruń wyróżniony w Europie! Czym sobie zasłużył?
- Gdańsk pierwszym „smart city” w Polsce
- Noclegi w Zakopanem droższe niż w Pradze, Barcelonie i Rzymie
- Big Brother. Gdzie jest dom Wielkiego Brata? [MAPA]