Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
7 łatwych tras na spływ kajakowy w Polsce
Grzegorz Dzięgielewski, 31.08.2019
Spływy kajakowe to jeden z najciekawszych sposobów spędzania czasu nad wodą i jednocześnie świetny pomysł na zwiedzanie okolicy. Najczęściej na spływy wybieramy się latem, kiedy pogoda dopisuje i można bez przeszkód pływać po najpiękniejszych polskich rzekach i jeziorach.
Najciekawsze trasy na spływ kajakowy w Polsce
Przejdź do GALERII, żeby poznać 7 najciekawszych tras na spływ kajakowy w Polsce.
NA TEMAT:
Spływ kajakowy indywidualny czy zorganizowany?
Możliwości spływów kajakowych są przeróżne – mniej i bardziej ekstremalne, zorganizowane i indywidualne. Spływ kajakowy to opcja na każdą kieszeń i dla każdej grupy wiekowej.
Dla czujących się w kajaku pewnie polecamy wypożyczenie sprzętu i udanie się na indywidualny spływ dowolnie wybraną rzeką. Ważne jednak, aby w miarę możliwości sprawdzić warunki na danym odcinku, ponieważ po zimie nawet dobrze znana rzeka może nas zaskoczyć nowymi przeszkodami i bystrzami.
Wygodniejszą formą będzie natomiast spływ zorganizowany. Jak taka impreza wygląda? Biwak po każdym etapie oznacza palenie ogniska, pieczenie kiełbasek, śpiewy i oczywiście całonocną integrację z grupą. Odcinki do pokonania nie przekraczają zwykle 20 km dziennie, co oznacza od 5-7 godzin spływu (nie mylić ze spławem!). Trzeba więc trochę powiosłować, ale uroki obozowania na łonie natury i klimat harcerskich wycieczek rekompensują trudy przeprawy.
Oczywiście można wybrać bardziej komfortową wersję noclegu i po pokonaniu odcinka udać się do pobliskich hotelików (często współpracujących z organizatorem spływu) lub poszukać w okolicy gospodarstwa agroturystycznego.
Spływy kajakowe w centralnej Polsce
Trasy popularnych spływów kajakowych wiodą zwykle przez te same szlaki – są to spływy Czarną Hańczą, Rospudą, Krutynią itp. Ale miłośnicy kajaków wcale nie muszą jechać na Mazury, żeby wybrać się na spływ. W centralnej Polsce także są piękne szlaki, choćby takie, jak spływ Rawką.
Rawka to rzeka płynąca w centralnej Polsce, największy dopływ Bzury. Jest to nizinna rzeka, przepływająca przez malownicze okolice, objęte ochroną rezerwatową (rezerwat przyrody Rawka). Jej koryto prowadzi przez pastwiska, łąki, trzciny, tereny podmokłe, lasy, gęste zarośla. Urozmaicona jest także linia brzegowa – znajdziemy tu zarówno płaskie, piaszczyste brzegi, jak i wysokie skarpy. Podczas pobytu nad Rawką można podziwiać nie tylko piękną roślinność wzdłuż koryta rzeki, ale także spotkać jej stałych mieszkańców – ryby, żaby, zaskrońce, jaszczurki, węże, a nawet raki. Nad Rawką żyją również bobry.
Piękna okolica i spokojny bieg rzeki zachęcają, by właśnie w to miejsce wybrać się na niedzielny spływ kajakowy z całą rodziną. Jeśli mieszkasz w Warszawie lub Łodzi, od Rawki dzieli cię jedynie 70 kilometrów, a to dystans, który można bez problemu pokonać w ciągu godziny, jadąc autostradą.
Spływ Rawką to jeden z wielu pomysłów na spływy w centralnej części Polski. Jedno- i wielodniowe spływy kajakowe można zorganizować także w okolicach Łodzi czy Warszawy np. na Pilicy lub Bzurze. Między Dworem Mazowieckim a Płockiem możliwy jest także spływ Wisłą – w tym miejscu zachowany jest naturalny, dziki krajobraz, co dodatkowo podnosi atrakcyjność spływu.
Jeśli i tego nam będzie mało – w centralnej Polsce spływać można Grabią, Widawką, a także Wartą. Spływ kajakowy jedną z mniejszych rzek w centralnej Polsce może być niezłym treningiem przed wakacyjnym, dłuższym wyjazdem na kajaki.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Kultowe knajpki w Kazimierzu nad Wisłą. Sprawdzone adresy
- Ciekawe miejsca, lokale i noclegi w Krynicy Zdroju
- Biebrza i jej rozlewiska to inny świat. Najlepiej odkrywać go z tratwy
- Mazury to nie tylko woda i żagle! Poznaj tajemnice Krainy Tysiąca Jezior
- WinterCamp na Turbaczu: Zimowe góry dla początkujących
- Wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej jest jak podróż w czasie!