Dolny Śląsk

Do wód po cud – relaks w Lądku-Zdroju

Agnieszka Rodowicz, 7.04.2016

Uzdrowiska w Polsce: Lądek Zdrój

fot.: Adamk78, www.shutterstock.com

Uzdrowiska w Polsce: Lądek Zdrój
Uzdrowisko z najstarszymi zakładami leczniczymi w Polsce to dziś jeden z najnowocześniejszych kurortów termalnych. Zabiegi odbywają się w łaźniach z 1498 roku.

Najstarsze sanatorium w Polsce

Gdzie: ul. Ostrowicza 1

Pod koniec XIX w. Lądek Zdrój był jednym z najbardziej znanych kurortów termalnych w Europie. Wciśnięte między stoki Gór Złotych i dolinę rzeki Białej Lądeckiej miasteczko swą nazwę wzięło od niemieckiego „Land-ecke” – kąt kraju. Położone w południowo-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej znane było z wód termalnych i specyficznego, służącego zdrowiu klimatu już w średniowieczu. Na dzisiejszym zakładzie przyrodoleczniczym Stary Jerzy, najstarszym w Lądku-Zdroju i w Polsce, widnieje data jego powstania – 1498 r. Pod koniec XVI w. kariera uzdrowiska nabrała rozmachu. Władze miasta zajęły się wtedy instalowaniem wanien kąpielowych z podgrzewaną wodą, wzniesione zostały zajazdy z kwaterami dla gości. Dzięki temu na początku XVII wieku w Lądku-Zdroju, ówcześnie Bad Landeck, pojawiło się wiele znamienitych postaci: książęta, dostojnicy kościelni, arystokraci, artyści, politycy.

NA TEMAT:

Uzdrowiskowa część Lądka-Zdroju rozlokowała się na łagodnych pagórkach okalających przepływającą przez środek miasta rzekę. O dawnej świetności świadczą zachowane kamienice: piękne przykłady architektury neogotyckiej, secesyjnej, neorenesansowej. Niektóre zaniedbane, inne właśnie przeszły renowację. Domy toną w zieleni parku uzdrowiskowego. Tu znajdują się źródła wód termalnych, wokół których wybudowano ujęcia wody pitnej, kąpieliska, szpitale.

Zdrój Wojciech

Gdzie: Plac Mariański 13

Najcenniejszym z uzdrowiskowych budynków jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”. Zbudowany w XVII w. budynek kąpielowy po przebudowie w 1881 r. zyskał wygląd luksusowej łaźni tureckiej. Owalny basen wykładany marmurem nakryty jest półkolistą neobarokową kopułą. Wody zdrojowe o temperaturze koło 30°C, którymi co rano jest napełniany, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, uśmierzają bóle stawowe i mięśniowe, przyspieszają zrastanie kości. Na parterze znajdują się pokoje kąpielowe z zabytkowymi wannami, w których można oddać się relaksującym kąpielom, masażom, leczniczym okładom. Na piętrze jest też pijalnia wód.

Wieczorem, po kąpieli w „Wojciechu”, można wzmocnić się wyjątkowo smacznymi, produkowanymi specjalnie dla uzdrowiska, wafelkami „Londofino”, a potem popędzić na potańcówkę w dawnym domu zdrojowym albo na koncert w muszli.

Spanie w Zdroju-Wojciech: pokoje hotelowe w zabytkowym Wojciechu, dwójka ze śniadaniem w formie bufetu i bezpłatnym dostępem do basenu od 266 zł.

Lądek-Zdrój praktycznie

Atrakcje

Zabiegi i kąpiele w basenach termalnych: pakiet 2-dniowy/2 osoby 596 zł (w cenie noclegi, jedzenie, 4 zabiegi dla każdej osoby, nieograniczony dostęp do basenu termalnego). Szczegóły na www.uzdrowisko-ladek.pl.

Oprócz tego w Lądku-Zdroju można obejrzeć urokliwy renesansowy rynek, wędrować przez Góry Złote, wyprawić się do Jaskini Radochowskiej i ruin zamku Karpień. W rejonie Trojaka i Stołowych Skał znajdują się wyposażone w tzw. spity i ringi Skałki Lądeckie z trasami dla początkujących i zaawansowanych.

Noclegi

Proharmonia – Rezydencja Wellness (ul. Leśna 4). Centrum wellness i spa w zabytkowym pensjonacie z 1906 r. Każdy z luksusowych pokoi urządzony w innym stylu. Dwójka ze śniadaniem od 300 zł, pakiet weekendowy dla 2 osób z jedzeniem i zabiegami 999 zł.

Dojazd

Najbliższa stacja kolejowa jest w Kłodzku. Pociąg z Warszawy do Kłodzka przez Wrocław ok. 7,5 godz., PKS Kłodzko- Lądek Zdrój ok. 7 zł. Autokar z Warszawy do Lądka Zdroju jedzie ok. 9 godz.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.