Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Góry w Polsce na weekend: Beskid Wyspowy
Agata Winnicka, 10.03.2014
Góry Beskidu Wyspowego nie tworzą pasm, z porannych mgieł niczym wyspy wynurzają się tylko samotne wierzchołki, stąd nazwa regionu – Beskid Wyspowy. Tutejsze szlaki nie należą do najtrudniejszych tras w górach w Polsce, ale z racji długich podejść wymagają choć minimalnej kondycji. Na trasach znajdują się punkty widokowe, a na niektórych szczytach na turystów czekają niespodzianki: obserwatorium astronomiczne (Lubomir) czy historyczne schronisko PTTK (Luboń Wielki). Najwyższym szczytem tej części Beskidu jest Mogielica (1170 m n.p.m.). Na zalesionym wierzchołku wzniesiono 22-metrową wieżę, z której roztacza się wspaniała panorama, a przy ładnej pogodzie widać też pasmo Tatr.
Beskid Wyspowy aktywnie
Zimą biegówki, latem konie, rowery i loty na paralotni. Miejscowi pasjonaci latania założyli Stowarzyszenie Paralotniarzy Beskidu Wyspowego, które na stronie Spbw.pl dzieli się informacjami na temat warunków wiatrowych. Beskidzkie wyspy można też podziwiać w trakcie lotu w tandemie. Klasyczną i najciekawszą formą aktywnego wypoczynku są wędrówki górskimi szlakami. Jedne z najpiękniejszych gór w Polsce mają do zaoferowania kilkadziesiąt szlaków, z których najpopularniejsze prowadzą na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielicę.
NA TEMAT:
Beskidzkie przysmaki
Jabłka raciechowickie, aromatyczne miody i kołacze jodłownickie to tylko niektóre ze sztandarowych przysmaków Beskidu Wyspowego. W podtrzymanie kulinarnych tradycji tej części gór w Polsce angażuje się wiele gospodarstw agroturystycznych m.in. Koziarnia, której wizytówką jest doskonały dojrzewający ser i wino z przydomowej winnicy. Organizowane są tu warsztaty gotowania i wypieku chleba, a u miejscowych gospodyń kupić można własnego wyrobu wędliny i serowe kołacze.
Inne atrakcje Beskidu Wyspowego
OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE
Co pewien czas w Obserwatorium Astronomicznym im. Tadeusza Banachiewicza na górze Lubomir w Węglówce odbywają się pokazy nieba. Aby wziąć udział w wieczornych obserwacjach gwiazd przez teleskop, wystarczy zarejestrować się na wydarzenie na stronie obserwatorium. Zwiedzić je i porozmawiać z astronomami można także w weekendy od 14 do 17 (latem też w tygodniu); wstęp wolny.
OPACTWO CYSTERSÓW
Opactwo cystersów w Szczyrzycu założone zostało w 1234 r. Poza wspaniałym klasztorem warto zobaczyć zbiory opackiego muzeum m.in. zbroje, kolekcję mieczy i broni oraz pamiątki po klasztornym browarze, z którego przez wieki słynął cysterski zakon. Dziś przy opactwie działa restauracja i minibrowar "Marysia" wytwarzający piwo miodowe, pils i lager.
SCHRONISKO NA LUBONIU WIELKIM
Do schroniska dotrzemy w 2 godziny szlakami z Mszany Dolnej i Rabki. W budynku z 1931 r. jest bufet, prysznic i sala sypialna, której okna wychodzą na cztery strony świata. Można tu zorganizować ognisko, uprawiać paralotniarstwo lub wędrować po gołoborzach i szukać ukrytych w skałach jaskiń. Nocleg: 25 zł.
MSZANA DOLNA
W kamiennych murach dworu należącego niegdyś do rodu Krasińskich ulokował się hotel Folwark Stara Winiarnia. Jego sercem jest staropolska restauracja oraz winiarnia, w których w ramach Folwarku Muzycznego oraz Sztuki odbywają się wernisaże i liczne koncerty zespołów jazzowych i bluesowych z całego świata.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Wyprawa do krainy najlepszego prosecco we Włoszech
- Zakopane i jego mroczne historie. W tym domu starszy?!
- Czechy. Praga na wakacje. Co zobaczyć, gdzie spać i co zjeść? Oto poradnik w 4....
- Góry w Polsce dla odważnych - Tatry Wysokie zimą
- Polska na weekend dla obcokrajowca: Góry Stołowe i Kotlina Kłodzka
- Dlaczego Karkonosze są górami poszukiwaczy skarbów?