Lubelszczyzna

Weekend na Roztoczu

Renesansowy ratusz w Zamościu wraz z całym rynkiem wpisany jest na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

fot.: Istock

Renesansowy ratusz w Zamościu wraz z całym rynkiem wpisany jest na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
Zwiedzanie Zamościa, rowery i spacery po Roztoczańskim Parku Narodowym lub nad „Szumy nad Tanwią” – to propozycje dla aktywnych. Ci marzący o leniwym wypoczynku mogą zrelaksować nad krasnobrodzkim zalewem lub leniwie popijać kawę na zamojskim rynku.

Piątek

Popołudnie:

Sercem i stolicą Roztocza jest Zamość zwany perłą renesansu. Tutaj warto skierować się od razu Rynek Wielki otoczony szeregiem kamieniczek z podcieniami z renesansowy  ratusz. Atrakcją Starego miasta jest także XVI - wieczna Katedra Zamojska oraz Pałac Zamojskich, w którym obecnie mieści się sąd.

 

Wieczór:

Na kolację wybierzmy się do Restauracji Muzealnej aby w pięknym wnętrzu zabytkowej piwnicy spróbować tradycyjnych przysmaków Roztocza, m.in gołąbków z kaszą i pierogów z kaszą i białym serem. Ul. Ormiańska 30, www.muzealna.com.pl. Aby posłuchać jazzu na żywo odwiedzic trzeba „Piwnicę pod Rektorską” Art Jazz Cafe. Wiosna i latem, zwłaszcza w weekendy grana jest tam muzyka na żywo. www.kosz.zam.pl, www.rektorska.pl

NA TEMAT:

Sobota

 

Przedpołudnie:

Dobre i tanie domowe śniadanie można zjeść w zamojskim barze Asia. Do wyboru m.in. jajecznica, różnego rodzaju zupy i pierogi, ul. Staszica 6. Po sniadaniu proponujemy wycieczkę do oddalonego o 30 km od Zamościa Zwierzyńca. Tutaj znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego. W muzeum utworzono multimedialną wystawę zwierząt żyjących na terenie Roztocza, która  zainteresuje nie tylko dzieci ale także dorosłych, www.roztoczanskipn.pl.

 

Popołudnie:

Po Roztoczańskim Parku Krajobrazowym najlepiej poruszać się pieszo lub na rowerze. Jedna z najpopularniejszych ścieżek jest tu szlak na Bukową Górę. Koniecznie trzeba przejść się także nad stawy Echo i zobaczyć pobliską ostoje konika polskiego.

Niedziela

 

Przedpołudnie: 

Na trasie Zwierzyniec - Krasnobród znajduje się tajemnicza zagroda Guciów. Na jej terenie urządzono miniskansen, gdzie można zobaczyć przedwojenny wystrój izb, stare sprzęty rolnicze oraz spróbować tradycyjnych, a zarazem ekologicznych specjałów, takich jak: domowy chleb, jogurt z miodem, zsiadłe mleko i zupę z pokrzyw.www.guciow.pl

 

Popołudnie:

Na wypoczynek podczas upalnego dnia można wybrać się do Krasnobrodu. Tam latem, nad zalewem na rzece Wieprz wypoczywają miłośnicy plażowania. A dla bardziej aktywnych mamy inna propozycję: godzinę drogi od Zamościa nad Tanwią szumią drzewa i wodospady. W letniskowej miejscowości Susiec znajduje się atrakcja przyrodnicza „Szumy nad Tanwią”. Są to małe wodospady na rzece Tanew. 24 kaskady chronione są rezerwatem krajobrazowym. To idealne miejsce na letnie wędrówki.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.