POLSKA

Pierwszy dzień lata 2021: Kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek lata?

Agnieszka Morawska, 18.06.2021

Pierwszy dzień lata 2021: Kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek lata?

fot.: www.shutterstock.com

Pierwszy dzień lata 2021: Kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek lata?
Zwiastuje nadejście wakacji, upalnych i długich dni oraz beztroski. Pierwszy dzień lata, to także najdłuższy dzień w roku. Jednak wiele osób myli datę kalendarzowego i astronomicznego lata. Jaka jest różnica oraz kiedy wypada pierwszy dzień lata w Polsce w 2021 roku?

Pierwszy dzień lata 2021 kalendarzowy i astronomiczny - kiedy wypada? Mimo, że data początku lata jest stała i zawsze wypad w tym samym dniu miesiąca, to wiele osób każdego roku szuka odpowiedzi na pytania: Kiedy jest początek lata kalendarzowego? Kiedy lato astronomiczne? Czy to są te same terminy? Wyjaśniamy.

ZOBACZ TEŻ: Dzień Ojca 2021: Kiedy wypada Dzień Taty w Polsce i na świecie?

W 2021 roku pierwszy dzień kalendarzowego lata przypadnie dokładnie 22 czerwca. Tym razem będzie to wtorek. Jednak nie będzie to najdłuższy dzień w roku – jego datę wyznacza początek lata astronomicznego. Lato kalendarzowe 2021 zakończy się 22 września, a już dzień później - czyli 23 września - rozpocznie się jesień. Kiedy jest najdłuższy dzień i najkrótsza noc w 2021 roku?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

NA TEMAT:

Najdłuższy dzień w roku: Kiedy jest pierwszy dzień lata astronomicznego 2021?

Początek lata kalendarzowego i astronomicznego nie zawsze przypada w tym samym terminie. Zazwyczaj różnica wynosi jeden dzień. Astronomiczne lato zaczyna się w momencie przesilenia letniego. Pierwszy dzień lata astronomicznego 2021, wypada 21 czerwca, będzie to poniedziałek. To także najdłuższy dzień w 2021 roku. Słońce wzejdzie o godzinie 4:14, a zachód słońca rozpocznie się o 21:01. Dzień będzie trwał 16 godz. 47 min i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 min. Najdłuższy dzień wiąże się również z najkrótszą nocą. W trakcie niej obchodzona jest Noc Świętojańska, inaczej Noc Kupały. To słowiańskie zwyczaje i obrzędy, które miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W Noc Kupały płonęły ogniska, wokół których odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Skakanie przez ogień miało chronić przed złymi urokami i chorobami. Z zabaw związanych z Nocą Świętojańską do dziś przetrwał zwyczaj puszczania "Wianków". W wielu miastach w Polsce z okazji pierwszego dnia lata odbywają się koncerty oraz rodzinne pikniki.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.