Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Warmia na weekend. Co zobaczyć w Olsztynie, Gietrzwałdzie i okolicach? Atrakcje, zabytki, ciekawostki
Agnieszka Morawska, 13.07.2023
Warmia i Mazury tworzą jedno województwo, ale to dwie różne krainy. Wiele osób spędzając wakacje w Olsztynie jest przekonanych, że wypoczywa na Mazurach. I tu, i tu są jeziora, lasy, dzika zwierzyna, pruska architektura. Jednak rdzenni mieszkańcy posługują się innym językiem, inna jest także historia i religia. Historycznie Warmia była katolicka, a Mazury ewangelickie, dlatego jednym ze znaków rozpoznawczych tego, że jesteśmy na Warmii są przydrożne kapliczki, których nie ma na Mazurach. Stolicą województwa jest Olsztyn. Miasto, w którym znajdziesz mnóstwo atrakcji o każdej porze roku.
Warmia na weekend. Co zobaczyć w Olsztynie? Atrakcje, zabytki, ciekawostki
W stolicy Warmii nie ma ścisku i tłoku, ale jest bliskość natury i otwartość mieszkańców. To miasto, które przed Krzyżakami obronił największy polski astronom i to właśnie tutaj Mikołaj Kopernik „wstrzymał Słońce ruszył Ziemię”. Olsztyn kusi jeziorami, lasami i niezwykłą historią. Jedną z największych atrakcji dla fanów historii w Olsztynie jest Zamek Kapituły Warmińskiej. Mury unoszą się nad Starym Miastem skąd z łatwością dotrzemy do miejsca urzędowania warmińskiego kanonika. To najstarsza budowla w mieście. Wzniesiono ją w drugiej połowie szesnastego wieku, a jej najsławniejszym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik.
Co zobaczyć w Olsztynie? Miasto śladami Kopernika
Dla Mikołaja Kopernika, Olsztyn był szczególnym miejscem. Astronom dwukrotnie był administratorem kapituły – najpierw w latach 1516-1519, a potem 1520-1521. Mimo ważnej funkcji nie zapominał o swojej największej pasji - astronomii. To właśnie tutaj rozpoczął pracę nad swoim największym dziełem „O obrotach sfer niebieskich”. A przy okazji śledzenia ruchu słońca, stworzył niezwykłą tablicę astronomiczną, którą do dziś możemy oglądać w krużganku olsztyńskiego zamku. Umieścił ją nad wejściem do swojego mieszkania. Tablica służyła do graficznego przedstawienia równonocy wiosennej. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur, gdzie możemy oglądać unikalny eksponat - jedyne na świecie narzędzie wykonane ręką, która „wstrzymała Słońce”. Astronom zapisał się w historii także jako obrońca Olsztyna. Najpierw w 1520 r., przygotowywał miasto przed spodziewanym atakiem krzyżackim, a w styczniu 1521 r. szturm wojsk zakonnych na Olsztyńskie mury został odparty. Nad rzeką Łyną stoi popiersie Mikołaja Kopernika z 1916 roku upamiętniające te wydarzenia. Jednak większą popularnością cieszy się ławeczka Kopernika. Tuż przed groblą prowadzącą do olsztyńskiej twierdzy - u zbiegu ulic Zamkowej i Okopowej - można przysiąść obok uczonego, a nawet dotknąć jego nosa, co według miejskich legend przynosi szczęście!
Jeśli patrzeć w niebo, to w Olsztynie
Jedną z największych atrakcji Olsztyna jest Planetarium Astronomiczne. Wyjątkowy pomnik wzniesiony na cześć Mikołaja Kopernika – otwarte 19 lutego 1973 r. – w pięćsetną rocznicę jego urodzin. Dzięki technologii full dome można wybrać się w kosmiczną podroż - obejrzeć Księżyc z bliska lub przelecieć przez pierścienie Saturna. To nie koniec wrażeń. W pobliskim obserwatorium nocą obejrzymy gwiazdy, a w dzień plamy na Słońcu i jego koronę. Dodatkową atrakcją jest sam budynek. Obserwatorium mieści się w wieży ciśnień z 1897r. To architektoniczna perełka Olsztyna!
Olsztyn blisko natury. Jezioro Ukiel
Stolicę Warmii otula morze zieleni. Lasy, parki i jeziora (jest ich aż jedenaście!) zadowolą najbardziej wymagających turystów. Jedną z największych atrakcji Olsztyna jest kompleks wypoczynkowy nad jeziorem Ukiel (Krzywym). Wzdłuż brzegu usytuowane są m. in. mola i pomosty oraz promenada. Na miejscu działa całoroczna wypożyczalnia sprzętu sportowego, hala do siatkówki plażowej (z podgrzewanym piaskiem!), oraz skatepark, który zimą zamienia się w snowpark. Wokół jest mnóstwo ścieżek rowerowych i szlaków narciarskich idealnych do biegówek.
Olsztyn. Atrakcje, których nie można pominąć
Odwiedzając Olsztyn nie można pominąć gotyckiej Wysokiej Bramy – jedynej ocalałej z trzech prowadzących do starej części miasta. We wnęce nad wejściem, zdobi ją obraz Matki Boskiej, który ufundował Jana Paweł II. Mozaika pochodzi z pracowni Watykańskiej Fabryki św. Piotra. Jest wykonana ze szkła, wytopionego jednorazowo w kilkuset kolorach, takie same zdobią rzymską Bazylikę św. Piotra. Obowiązkowym punktem wizyty w Olsztynie jest także starówka z gotyckim ratuszem. Bazylika Konkatedralna św. Jakuba Apostoła, w której znajdują się relikwie św. Wojciecha, tron biskupów warmińskich i XIX-w organy, na których grywał wybitny polski kompozytor - Feliks Nowowiejski. Po całym dniu zwiedzania lub w jego trakcie warto skosztować lokalnych przysmaków. Kuchnia Warmii obfituje w grzyby i owoce leśne oraz ryby i dziczyznę. Ze względu na bogatą historię miasta odnajdziemy w niej mnóstwo wpływów niemieckich i kresowych. W Olsztynie warto także wziąć udział w warsztatach tworzenia marcepanu w w Kawiarni Moja.
Warmia na weekend. Gietrzwałd i okolice. Atrakcje, zabytki, ciekawostki
Odwiedzając Warmię warto zwiedzić także Gietrzwałd. Niewielka wieś jest jedna z największych atrakcji regionu. Każdego roku przyciąga ponad milion pielgrzymów i wiernych. Wszytko za sprawą objawień maryjnych z 1877 roku. Do dyspozycji wiernych i turystów jest Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z wnętrzami w stylu neogotyckim, kapliczka, która powstała w miejscu objawienia oraz kapliczka ze źródełkiem - według wierzeń woda z niego ma moc uzdrawiania chorych. W samym Gietrzwałdzie jest jednak znacznie więcej atrakcji. Znajdziesz je w galerii poniżej.
Warmia na weekend. Gdzie zjeść?
Jeśli szukasz lokalnych smaków i smaczków znajdziesz je w Karczmie Warmińskiej w Gietrzwałdzie. W karcie są m.in.: żur warmiński z białą kiełbasą, czernina z golcami warmińskimi, dzyndzałki, pierogi z okrasą, placki ziemniaczane oraz potrawy z ryb. W Olsztynie regionalne ale lekko podkręcone dania serwuje restauracja Cudne Manowce, zaś słodkie marcepanowe przysmaki zrobisz i zjesz w kawiarni Moja. Warto także wybrać się do miejscowości Włdowo w gminie Świątki. Działa tam siedlisko Kwaśne Jabłko. Gospodarstwo agroturystyczne położone na wzgórzu wśród jabłoni. Na miejscu działa manufaktura cydru. Wytrawny napój z lokalnych jabłek można kupić na miejscu. W letnie weekendy można zjeść posiłek w restauracji w sadzie. Niwa serwuje menu degustacyjne z lokalnym trunkiem.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Grecja. TOP 5 pereł greckich archipelagów idealnych na wakacje
- Wakacje w Chorwacji. TOP 7 ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć
- Tak się kiedyś latało! Krótka historia lotów pasażerskich
- Czy można odnaleźć miejsce idealnie dopasowane do nas? Felieton Filipa Springera
- Nowa tania linia lotnicza w Europie!
- Linie lotnicze zmieniają zasady dla bagaży podręcznych