Porady

Odpowiednia odzież narciarska chroni przed zimnem i przegrzaniem. Jak ją wybrać?

Mikołaj Epsztein, 18.11.2016

Odzież narciarska to podstawa komfortu na stoku

fot.: www.shutterstock.com

Odzież narciarska to podstawa komfortu na stoku
Odzież narciarska to nie tylko kurtka i spodnie. Żeby nie zmarznąć na stoku, musimy zacząć od podstaw.

Pierwszą warstwą odzieży narciarskiej jest oczywiście bielizna termoaktywna. Dobrze dobrana będzie chronić nas zarówno przed zmarznięciem, jak i przegrzaniem.

Bielizna termoaktywna pełni funkcję drugiej skóry: przy dużym wysiłku odprowadza pot na zewnątrz, a kiedy jest zimno, dobrze izoluje, pomagając utrzymać optymalną temperaturę. Powinna przylegać do ciała, ale nie może krępować ruchów. Luźna, nawet z najlepszych materiałów, nie spełni swojej funkcji.

Koszulki i kalesony wykonane są z różnych syntetycznych materiałów (poliestru lub poliamidu) lub z naturalnej wełny (np. merino). W składzie możemy znaleźć jeszcze inne włókna, m.in. srebrną nitkę X-static (zabija bakterie i chroni przed przykrym zapachem) i lycrę (ułatwia dopasowanie do kształtu ciała).

Oprócz materiałów warto zwrócić uwagę na krój. Na nartach najlepiej sprawdzają się koszulki z długim rękawem i golfem. Przed kupnem bielizny koniecznie trzeba ją przymierzyć (nie każdy sklep zgadza się na wymianę lub zwrot) – tylko w ten sposób wybierzemy odpowiedni model i rozmiar.

NA TEMAT:

Odzież narciarska chroni przed zimnem i przegrzaniem

Praktycznym rozwiązaniem jest założenie na bieliznę cienkiego polaru, a dopiero na to kurtki lub soft-shella. Podczas jazdy nie będzie nam przeszkadzała, za to doskonale ochroni przed wiatrem i chłodem.

Gdy jest naprawdę zimno zamiast polaru najlepiej założyć bluzę streczową. Jest podobnej grubości, ale dużo lepiej przylega do ciała, dając więcej ciepła.

Kurtka narciarska

Zewnętrzna warstwa odzieży narciarskiej musi nas chronić przed wiatrem, chłodem i wodą. Najprzyjemniej jeździ się w samym polarze, ale niestety nie zawsze w górach czeka na nas słońce i bezchmurne niebo. Najważniejszą rzeczą w kurtkach jest membrana. To ona chroni przed śniegiem i wiatrem oraz odprowadza wilgoć.

Podczas przymierzania warto zwrócić uwagę na różne detale. Zacznijmy od łatwego i wygodnego dostępu do kieszeni. W wewnętrznej możemy schować telefon i dokumenty, w zewnętrznej, umieszczonej np. w rękawie, karnet. Laminowane suwaki szczelnie chronią przed wodą.

Kurtka narciarska musi chronić przed wiatrem, chłodem i wodą

Fot. Shutterstock.com

Kaptur powinien być regulowany w trzech miejscach, tylko wtedy dobrze dopasujemy go do głowy.

Fartuch przeciwśnieżny zapobiega dostawaniu się śniegu pod kurtkę w czasie wywrotki.

W razie wypadku odblaskowe elementy i system Recco (płytka wszyta w kurtkę lub spodnie, która odbija sygnał nadawany przez ratowników) ułatwią poszukiwania.

Spodnie narciarskie

Spodnie, podobnie jak kurtka, powinny być wyposażone w dobrą membranę. Szczególnie dla początkujących narciarzy i snowboardzistów przydatne będą wzmocnienia cordurowe na kolanach i pośladkach.

Cena zarówno kurtki, jak i spodni zależy przede wszystkim od użytej membrany.

Rękawice narciarskie

Dobre rękawiczki są bardzo ważne. Nie mogą przemoknąć ani rozerwać się przy pierwszej wywrotce. Najlepiej wybierać modele z membraną i wzmocnieniami cordurowymi.

Przydatne są gumki, które zakładamy na nadgarstki. Dzięki temu po zdjęciu nie musimy trzymać rękawiczek lub kłaść ich na śniegu. Łatwo je wtedy zgubić.

Warto zwrócić uwagę na długość mankietów i jakość ściągaczy.

Zmarzluchom polecam modele jednopalczaste – zawsze będzie w nich trochę cieplej. Dla narciarzy biegowych najodpowiedniejsze będą cienkie rękawiczki polarowe z windstoperem lub windblokiem. 

Czapka

Ostatnim, lecz jakże istotnym elementem odzieży narciarskiej jest nakrycie głowy. Oczywiście każdy powinien jeździć w kasku, ale gdy jest naprawdę zimno lepiej coś jeszcze na siebie założyć. Do wyboru mamy kominiarkę lub cieniutką czapeczkę z nausznikami, wykonaną z oddychających materiałów.

Zwykłą czapkę dobrze mieć ze sobą w plecaku lub w kieszeni. Przyda się podczas przerwy obiadowej lub marszu do samochodu.

Skarpety są ważną częścią odzieży narciarskiej

Na stoku najłatwiej o przemarznięcie stóp. Wysokiej jakości skarpety narciarskie i snowboardowe zapewnią komfort. Materiał, z którego są wykonane (najczęściej mieszanka wełny i sztucznych włókien) odprowadza wilgoć oraz chroni przed obtarciami, umożliwiając przyjemną jazdę przez cały dzień.

Źle dopasowana skarpetka (szczególnie za duża) będzie zsuwać się ze stopy, powodując uciski i powstawanie pęcherzy. Najczęściej do wyboru mamy trzy rozmiary: S, M i L. Zawsze lepiej wybrać rozmiar minimalnie za mały, niż trochę za duży

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.