Porady

Jak wybrać bezpieczne biuro podróży - PORADNIK

upadek 3

fot.: shutterstock

upadek 3

Bankructwo biura podróży GTI  jest już rozstrzygnięte. Sytuacja ta jest dla wszystkich, zwłaszcza dla przebywających za granicą klientów, ogromnym zaskoczeniem. Jak uniknąć wyjazdu z niepewnym touroperatorem? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.

Czym kierować się przy wyborze biura podróży:

1. Sprawdź czy biuro działa legalnie.  Powinno widnieć w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Najłatwiej sprawdzić to w Centralnym Rejestrze Zezwoleń Turystycznych Ministerstwa Gospodarki i Pracy w Warszawie (strona internetowa www.turystyka.gov.pl lub tel. 022 693 46 47)

2. Dowiedz się ile wynosi gwarancja ubezpieczeniowa biura. W większości przypadków nie można liczyć na pełny zwrot kosztów wyjazdu, ale oczywiście warto kierować się zasadą: im wyższa gwarancja, tym lepiej.

3. Warto zapoznać się z sytuacja finansową biura. Pomocnym adresem będzie Serwis Ochrony Konsumenta KRD. Dowiemy się z niego m.in. czy i na ile biuro jest zadłużone i kto jest wierzycielem.

4. Ważnym miernikiem będą rekomendacje, zarówno od znajomych, jak i te internetowe. Należy jednak pamiętać, że ludzie lubią wylewać w Internecie negatywne emocje, a Sieć stała się również polem walki konkurencyjnej. Lepiej przejrzeć kilka, różnych stron by wyrobić sobie obiektywne zdanie.

5.Poszukaj informacji na popularnych serwisach informacyjnych. Media starają się na bieżąco opisywać niepokojące wydarzenia, jak np. problemy biura ze sprowadzeniem turystów do kraju. Poczytaj i zorientuj się, czy przypadkiem biuro, z którym masz zamiar jechać, nie miało wcześniej problemów.

6. Przejrzyj publikowany co roku ranking biur-liderów, przygotowany przez prasę branżową. Trzy najlepsze biura to: Itaka, TUI Poland i Rainbow Tours (dane z roku 2012)

NA TEMAT:

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.