Wasze wyprawy

La Valletta - Spacerem przez maltańską stolicę

Widok na  katedrę św. Jana  w La Valletta z Zatoki Marsamxett. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

fot.: Jarosław Tondos

Widok na katedrę św. Jana w La Valletta z Zatoki Marsamxett. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
La Valletta to jedno najbardziej niezwykłych miast europy, podobnie zresztą jak i cała Malta. Jest tu tyle zabytków, że spacerując po niej ma się wrażenie, że trafiło się do wielkiego muzeum na otwartym powietrzu.

O Malcie,a w szczególności o jej stolicy mówi się często, że jest to ogromny muzeum na otwartym powietrzu. Miasto położone na półwyspie wżynającym się głęboko w morze, pełne jest zabytków i ciekawych zaułków. Dosłownie każdy dom ma tu swoją unikatową historię, którą można by oddzielnie opisać, ale kilka miejsc zasługuje na szczególną uwagę.

Jedną ze sztandarowych budowli Valletty jest Pałac Wielkich Mistrzów. Ukończony w 1574 roku, szybko stał się symbolem potęgi i bogactwa Joanitów. Przed długie lata pełnił on zresztą rolę siedziby władz zakonu. Wnętrza pałacu udekorowane są obrazami i fryzami przedstawiającymi historię Kawalerów Maltańskich, a ze ścian spoglądają na zwiedzających portrety Wielkich Mistrzów Zakonu. Obecnie mieści się tu siedziba maltańskiego parlamentu i prezydenta, zwiedzenie wnętrz jest więc możliwe jedynie w ściśle ustalonych godzinach i tylko wtedy, gdy nie toczą się tam żadne obrady.

Najsłynniejszym zabytkiem Miast Rycerzy - jak często określa się La Vallettę - jest jednak Katedra Św. Jana. Świątynia, zbudowana zaledwie w ciągu czterech lat (pomiędzy 1573 a 1577 r.), była głównym miejscem kultu religijnego Joanitów (Św. Jan jest ich patronem). Z zewnątrz katedra nie przedstawi się zbyt imponująco i - jeśli się o niej nie wiem - można ją łatwo przeoczyć, lub potraktować jako jedne z kilkudziesięciu kościołów. Za to przepięknie zdobione, barokowe wnętrze zachwyci nawet najbardziej wybrednych znawców sztuki.

Rycerze pod wezwaniem Św. Jana znani byli z tego, że łożyli krocie na na rozwój sztuki i kultury, ale hojność ich mecenatu najlepiej uwidacznia się właśnie w tej katedrze, określaną przez wielu znawców jako najznamienitszy przykład sakralnej sztuki baroku. We wnętrzach świątyni znajdują się dziesiątki grobów najznamienitszych rodzin szlacheckich XVI i XVII wieku, ze zdobnymi płytami, na których wypisano historię ich życia i ich mężne czyny. Prawdziwą gratką dla miłośników malarstwa jest też jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggio - Ścięcie Św. Jana, które zdobi centralną część świątyni.

Spacerując po mieście, warto też wstąpić do Narodowego Muzeum Archeologicznego, gdzie znajduje się bogata kolekcja starożytnej ceramiki, rzeźby, kamiennych narzędzi i wszelkich przedmiotów związanych z dziejami Malty. Warto przejść się też ulicą św. Urszuli, będącą jedną z głównych arterii miasta, przy której znajdują się dziesiątki małych, urokliwych knajpek. La Vallettę warto też obejść dookoła, idąc ulicą ciągnącą się tuż przy nabrzeżu, wzdłuż miejskich murów obronnych. Zajmuje to ok zaledwie ok. godzinę, a daje kapitalne pojęcie o stolicy tego kraju. Stąd też rozciągają się najlepsze widoki na sąsiednie miejscowości, które tworzą ze stolicą jedną wielką konurbację.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.