Wasze wyprawy

Polska: Mazury Garbate - Mocna rzecz

Dzikością dorównują Bieszczadom, urodą nie ustępują Kaszubom. Porównuje się je z Alaską i syberyjską tajgą. W miejscowej architekturze odnajdziemy wpływy włoskie i egipskie. Mało?

Dziko, zimno i do domu daleko. Ale jak pięknie. Widoki zalesionych morenowych wzgórz, pośród których leżą malownicze jeziora oraz meandrujących rzek wcinających się w wzgórza głębokimi dolinami są w stanie zadowolić wybrednego turystę. Mało jest w Polsce miejsc, w których można zażywać aktywnego wypoczynku, cieszyć się spokojem, obcować z przyrodą i zgłębiać tajemnice historii. Miłośnicy żeglowania, pływania kajakiem, jazdy rowerem i wędrówek będą wniebowzięci - znajdą tu mnóstwo szlaków o różnym stopniu trudności.

Zimą na Pięknej Górze pod Gołdapią działa kilka wyciągów i narciarskich tras zjazdowych. Przez puszcze i po zamarzniętych jeziorach można wędrować na nartach. Śnieg utrzymuje się tu znacznie dłużej niż w innych rejonach Polski. Mazury Garbate to prawdziwy raj dla amatorów podglądania przyrody. Można łowić ryby, zbierać grzyby, obserwować orły, żurawie i czarne bociany, stada wspaniałych jeleni, danieli i saren. A poza tym nigdzie w Polsce nie ma tak czystego powietrza.

Gołdap - 0stoja filozofii
Stolica regionu i jedyne uzdrowisko w województwie warmińsko-mazurskim ma najczystsze powietrze z polskich miast. Można tu leczyć schorzenia narządów ruchu oraz choroby układu oddechowego i nerwowego. Najciekawszą budowlą jest gotycka kolegiata, która jeszcze niedawno była ruiną. Mieszkańcy, dumni z wizyty słynnego filozofa, Immanuela Kanta, który przyjechał do Gołdapi z Królewca, wystawili mu pomnik. Z historią miasta i okolicy zapoznać się można w nowo otwartej izbie regionalnej prowadzonej przez Mieczysława Ratasiewicza, który zgromadził imponującą kolekcję pamiątek i militariów.

Latem Gołdap jest doskonałym punktem wypadowym do wędrówek i rajdów rowerowych po Puszczy Rominckiej. Zimą turystów, a zwłaszcza narciarzy przyciągają trasy zjazdowe na Pięknej Górze, na którą można wjechać kolejką krzesełkową. Jej szczyt już w III wieku wieńczyło grodzisko Jaćwingów. W okolicy miasta są znakomite tereny do uprawiania narciarstwa biegowego.

Puszcza Romincka - polska tajga
Dzika i nieprzebyta; jest jednym z najciekawszych północnych kompleksów leśnych w Polsce. Porównywana jest z tajgą. Wzgórza morenowe porasta las sosnowo-świerkowy z domieszką grabów, dębów i klonów. W puszczy, która przez wieki była terenem łowieckim pruskich władców i niemieckich cesarzy, żyje mnóstwo gatunków zwierząt: jelenie, łosie, wilki, bobry, rysie i jenoty.

Ornitolodzy przyjeżdżają tu, by obserwować orły, puchacze, żurawie i czarne bociany. Urozmaicona rzeźba terenu sprawia, że jest to doskonałe miejsce do wędrówek pieszych i narciarskich. W puszczy założono kilka rezerwatów przyrody oraz wytyczono przyrodnicze ścieżki edukacyjne. Najciekawsza z nich - "Rechot" - prowadzi w większości pomostami, wśród terenów, na których występuje wiele gatunków płazów.

Wiadukty w Stańczykach - made in Italy
Przerzucone nad głębokim jarem rzeki Błędzianki są njwyższymi (36 m) tego typu budowlami na terenie Polski. Zaprojektowane ponoć przez włoskich architektów rzeczywiście przypominają akwedukty.

Zbudowali je Niemcy w 1926 roku w związku z budową linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy. Rosjanie po zajęciu tych terenów w 1945 roku zdemontowali tory i wywieźli je do siebie jako łup wojenny. Wiadukty są własnością prywatną, w sezonie można z nich skakać na bungee.

Rapa - mazurska piramida
Tajemniczą budowlę w lesie koło wsi Rapa zaprojektował na początku XIX wieku duński rzeźbiarz Barthel Thorvaldsen, twórca warszawskich pomników Mikołaja Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego, na zlecenie Fryderyka von Farenheida jako oryginalny rodzinny grobowiec. Pierwsza spoczęła w nim jego 3-letnia córeczka Ninette. Dziś wejście do grobowca jest zamurowane, ale przez zakratowane okna widać leżące w otwartych trumnach zmumifikowane zwłoki bez głów. Grobowiec sprofanowali żołnierze sowieccy w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Ta oryginalna atrakcja ściąga do Rapy turystów z całej Polski.

Tatarska Góra - zoo safari
Nowa, a już bardzo popularna atrakcja Mazur Garbatych. U podnóża Tatarskiej Góry, na rozległych popegeerowskich nieużytkach Tadeusz Rudziewicz prowadzi największą w Polsce hodowlę dzikich zwierząt.

Po 300-hektarowym gospodarstwie jeździ się samochodami terenowymi i podczas bezkrwawego safari ogląda stada jeleni, danieli i dzików oraz rzadkich świniodzików, których w gęstym lesie żyje około 200 sztuk. Są także konie Przewalskiego, tarpany, owce arui, jak, strusie, bażanty, kilka orłów bielików i jedyne w Europie marale, czyli wspaniałe ałtajskie jelenie, które pan Tadeusz próbuje zaaklimatyzować w Polsce. W sumie ponad dwa tysiące zwierząt żyje tu prawie na wolności. Na miejscu można wynająć drewniany domek, popływać łodzią i łowić ryby.

Pod szczytem jest rezerwat przyrody tundrowej z zarastającym jeziorkiem, do którego dochodzi się po miękkim roślinnym kożuchu.

Puszcza Borecka - na północy bez zmian
Obszar pomiędzy Wzgórzami Szeskimi a Wielkimi Jeziorami Mazurskimi porasta przepastny, ciemny bór. Puszczę udało się zachować przez stulecia bez wyraźnej, negatywnej ingerencji człowieka. Spotkać w niej można jelenie, dziki, łosie, borsuki, kuny i wydry oraz mnóstwo ptaków - wyznaczone są strefy ochronne dla orłów. Jednak królem Puszczy Boreckiej jest dziś bezsprzecznie żubr. Na wolności żyje stado liczące ponad 50 sztuk. Kilka miesięcy temu jeden z nich został upolowany przez króla Hiszpanii Juana Carlosa. Na Diablej Górze w środku puszczy znajduje się Stacja Monitoringu Środowiska PAN.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.