Wasze wyprawy

Włochy: Plaże Adriatyku

Ta część Italii należy do najczęściej odwiedzanych. Decyduje o tym wspaniały klimat, piękne plaże i fantastyczne zabytki.

Triest
Portowe miasto włoskie tuż przy granicy ze Słowenią. Ma wiele pięknych domów na Starym Mieście i przy nabrzeżach. W katedrze San Giusto zachowały się XIII-wieczne mozaiki w stylu weneckim. W okolicy znajduje się nastrojowy zamek Castello del Miramamre, letnia rezydencja Maksymiliana Habsburga, nieszczęsnego cesarza Meksyku oraz Grotta del Gigante - wielka jaskinia pełna ogromnych stalaktytów.

Wenecja
To niezwykłe miasto o bajkowej atmosferze jest atrakcyjne zarówno latem, kiedy jego wąskimi uliczkami przelewają się tłumy turystów, jak i zimą, kiedy można samotnie wędrować, podziwiać pałace i kościoły.

Plac Świętego Marka nazwany został przez Napoleona najpiękniejszym salonem Europy; stoi przy nim bazylika wspomnianego świętego, patrona Wenecji, przez wieki wyposażana przez władze najbogatszej republiki kupieckiej, i pałac jej władców - dożów. Do Wenecji warto przyjechać podczas karnawału.

Rawenna
Ostatnia stolica cesarstwa rzymskiego; są tu najpiękniejsze w Europie bizantyjskie mozaiki. Najwspanialsze można oglądać w bazylice San Vitale i w sąsiednim Mauzoleum Gali Placydii.

W Muzeum Arcybiskupim jest wspaniały tron Maksymiana z kości słoniowej. Są tu także groby króla Teodoryka i Dantego oraz dwa romańskie kościoły z VI wieku - Sant'Apollinare Nuovo i Sant'Apollinare in Classe ze wspaniałymi mozaikami.

Rimini
Typowy, bardzo popularny kurort. W jego okolicach jest największa plaża w Europie (ma 15-km długości).

Jeśli ktoś nie lubi tłoku, może wybrać się do sąsiedniej Cervii lub Cesenático. Nieopodal znajduje się księstwo San Marino, licznie odwiedzane przez Polaków.

Ankona i Loreto
Wybrzeże koło Ankony (w okolicy Pesaro, Fano i Senigalii) ma piękne rozległe plaże. Niedaleko znajduje się Loreto, gdzie na cmentarzu pochowano wielu Polaków, którzy zginęli tu podczas II wojny światowej.

Półwysep Gargano
Ta ostroga włoskiego buta to jeden z najpiękniejszych obszarów na południu. Wnętrze półwyspu pokrywają naturalne lasy bukowe, dębowe, cisowe i piniowe, natomiast niezwykle urozmaicone, piękne wybrzeże to niewielkie plaże rozdzielone stromymi klifami z licznymi pieczarami.

Wioski rybackie przekształcają się w coraz popularniejsze miejscowości wypoczynkowe. Niedaleko leży wart odwiedzenie archipelag Tremiti.

Apulia
Ta kraina na obcasie włoskiego buta słynie z trulli, oryginalnych kamiennych budowli w kształcie uli; najwięcej jest ich w Alberobello oraz w pobliskiej Dolinie Trulli.

W okolicy są też najpiękniejsze włoskie jaskinie oraz górskie miasteczka Locorotondo i Martina Franca, a także położone bliżej wybrzeża białe miasto Ostuni. Stolicą Apulii jest Bari, z ciekawym zamkiem i normandzką bazyliką św. Mikołaja.

Warto też odwiedzić położony w głębi kraju Castel del Monte, niezwykły zamek myśliwski, na planie ośmioboku, wzniesiony przez Fryderyka II, cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.