Podlasie

Tatarskie smaki, czyli wszystko, co najlepsze z Podlasia

Joanna Szyndler, Kuchnia tv, 9.07.2014

Przysmaki kuchni tatarskiej

fot.: Maciej Landsberg

Przysmaki kuchni tatarskiej
Kuchnia Podlasia to prawdziwy miks smaków. W tatarskiej Jurcie spróbować trzeba pierekaczewnika, w Supraślu kiszki i babki ziemniaczanej.  

Pierekaczewnik, babka i kiszka ziemniaczana

 

Prawdziwym hitem jest tu pierekaczewnik. To potrawa najczęściej serwowana przez Dżanettę Bogdanowicz w gospodarstwie agroturystycznym Tatarska Jurta. Pierekaczewnik jest daniem tatarskim - wielowarstwowym ciastem makaronowym z mięsem, serem lub grzybami. W gospodarstwie Dżanetty Bogdanowicz spróbować można także peremiaczy, czyli tatarskich pieczonych pierogów, lub np. kryszonki - jednogarnkowej potrawy z warzywami i jagnięciną.

 

Kuchnia regionu Puszczy Knyszyńskiej jest odzwierciedleniem wielokulturowości terenu. Tak jak mieszały się narodowości, wyznania i kultury, tak samo wymieszały się tu smaki kuchni polskiej, tatarskiej, litewskiej, żydowskiej i rosyjskiej. Koniecznie trzeba też spróbować babki i kiszki ziemniaczanej. W skład obu tych potrawy wchodzą tarte ziemniaki mieszane tradycyjnie z mięsem wieprzowym. Kiszka i babka różnią się od siebie głównie kształtem. Potrawy zyskały taką sławę, że w Supraślu organizowane są nawet Mistrzostwa Świata w ich pieczeniu!

NA TEMAT:

Kołduny z mięsem, sękacze

Z ciasta na bazie tartych surowych ziemniaków przygotowuje się kołduny z mięsem. Przypominają swoim wyglądem i smakiem wielkopolskie pyzy i oczywiście są okraszane skwarkami. Podlasie to także kraina słynnego w całym kraju sękacza – ciasta pieczonego nad ogniem. Do przygotowania ciasta na duże sękacze, wypiekane np. na wesela i święta, wykorzystuje się nawet do kilkudziesięciu jaj.

Dodatki

W kuchni podlaskiej, ze względu na wpływy kuchni kresowej, wytwarza się słynną również na Litwie wędlinę o nazwie kindziuk. Kolejnym wędliniarskim przysmakiem jest kiełbasa suszona. Ponadto kuchnia Podlasia bazuje na składnikach pozyskanych z natury, takich jak grzyby i jagody. Tutaj także produkuje się tradycyjną polską wódkę żubrówkę, której nieodzownym elementem i znakiem rozpoznawczym jest źdźbło trawy z Puszczy Białowieskiej.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.