BUŁGARIA

Kuchnia bułgarska – trzy kultury na jednym talerzu

Małgorzata Rejmer, 31.07.2018

Bułgarka w tradycyjnym stroju z koszem pełnym jedzenia

fot.: shutterstock.com

Bułgarka w tradycyjnym stroju z koszem pełnym jedzenia
Kuchnia bułgarska to historia kraju przeniesiona na talerze. Tu łączą się ze sobą greckie, tureckie i słowiańskie smaki.

Bułgaria była kolebką kultury i języków słowiańskich, średniowiecznym imperium, które już w 866 roku przyjęło chrześcijaństwo od Bizancjum. Ale schyłek średniowiecza to jednocześnie raptowny koniec bułgarskiej potęgi, zgniecionej przez najbliższego sąsiada – Imperium Osmańskie. Przez prawie 500 lat Bułgarię trzymają w szachu okrutni Turcy, którzy druzgoczą ducha narodu.

NA TEMAT:

Tureckie smaki w kuchni bułgarskiej

Siła sąsiada miała wielki wpływ i na pamięć historyczną Bułgarów, i na ich gastronomię. Na bułgarskich stołach króluje turecki ajran, jogurt z wodą, którym popija się banicę, typowo bałkańskie ciasto przekładane nadzieniem z białego sera, szpinaku albo mięsa, czasem podawane też na słodko z dynią.

Desery w kuchni bułgarskiej są po turecku obłędnie słodkie; prym wiedzie wśród nich baklawa, ciastko z orzechowym nadzieniem, pokryte glazurą gęstego syropu.

W Bułgarii można zjeść także danie o wdzięcznej nazwie imambajadła, co znaczy „imam zemdlał” – wydrążone bakłażany z nadzieniem warzywnym, polane oliwą. Jedzenie jest treściwe, pełne smaku, który dodatkowo wzmacniają oliwa i przyprawy.

Greckie wariacje

Natomiast wpływy greckie przekładają się na popularność musaki, czyli potrawy z mięsa mielonego, ziemniaków, bakłażanów i ryżu, a także wszelkiej maści sałatek, z szopską na czele. To bułgarska wariacja na temat sałatki greckiej, z charakterystycznym, lekko piekącym serem o mocnym zapachu, ułożonym w drobno starty kopiec na wierzchu góry warzyw.

Przysmaki kuchni bułgarskiej
Przysmaki kuchni bułgarskiej, fot. shutterstock.com

Do posiłku

Do potężnego jadła serwuje się konkretne alkohole. Ci, którzy nie mają mocnej głowy, będą upojeni rakiją – mocnym jak wódka alkoholem o delikatnym posmaku owoców, powstałym ze sfermentowanych winogron, śliwek, gruszek i wszystkiego, co tylko może przyjść do głowy. Istnieje nawet rakija z płatków róż. Każdy region Bułgarii produkuje swoją odmianę, którą uważa się tam za najlepszą, jak nakazuje patriotyzm lokalny. Polacy dobrze znają także słynny koniak Pliska, o czym piszą na licznych forach internetowych miłośników Bułgarii. Równie często pada na nich nazwa piwa Zagorka, Astika i Kamenica. Miłośnicy wina wspominają te czerwone – pamid, marwud i gymzę albo białe – misket, muskat i tamiankę

Każdy region Bułgarii produkuje swoją odmianę, którą uważa się tam za najlepszą, jak nakazuje patriotyzm lokalny. Polacy dobrze znają także słynny koniak Pliska, o czym piszą na licznych forach internetowych miłośników Bułgarii. Równie często pada na nich nazwa piwa Zagorka, Astika i Kamenica. Miłośnicy wina wspominają te czerwone – pamid, marwud i gymzę albo białe – misket, muskat i tamiankę.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.