Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Zoom na Koloseum. Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zwiedzaniem
Mateusz Łysiak, 3.02.2017
Budowa Koloseum rozpoczęła się prawdopodobnie w 72 r. Cesarz Wespazjan rozkazał wznieść budowlę w miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się sztuczne jezioro Nerona. Nowy władca chciał w ten sposób zdobyć przychylność mieszkańców starożytnego Rzymu. Cesarz nie doczekał jednak końca prac. Otwarcie amfiteatru zainaugurował jego syn Tytus.
Nazwa Koloseum została nadana dopiero we wczesnym średniowieczu i pochodzi od znajdującego się w pobliżu kolosalnego posągu Nerona.
NA TEMAT:
Bitwy morskie w Koloseum?
Gigantyczny amfiteatr, który dziś jest symbolem Rzymu, był przeznaczony na organizację igrzysk. W ich ramach odbywały się bitwy gladiatorów oraz walki z dzikimi zwierzętami.
Według niektórych źródeł w początkowym okresie istnienia Koloseum przedstawiano w nim również bitwy morskie – naumachie. Późniejsza przebudowa miała uniemożliwić dalsze widowiska. Inne wzmianki obalają tę teorię – konstrukcja amfiteatru nie pozwalała na wypełnianie go wodą, naumachie miały odbywać się na jeziorze Nerona, przed powstaniem Koloseum.
Według tradycji w Koloseum mordowano chrześcijan, nie ma na to jednak żadnych dowodów, mimo to wewnątrz budowli znajduje się krzyż upamiętniający ofiary. Prawdą jest natomiast, że podczas przerw w walkach gladiatorów dokonywano egzekucji skazańców.
Ostatnie igrzyska odbyły się w VI w.
Imponująca konstrukcja Koloseum
Koloseum czasy świetności ma już dawno za sobą, jednak jego rozmiary nadal imponują. Dłuższa oś budowli mierzy prawie 190 m, natomiast krótsza około 155 m. Amfiteatr ma 50 m wysokości, a jego obwód wynosi ponad pół kilometra!
Widownia była w stanie pomieścić około 50 tys. osób. Widzowie zajmowali miejsca w zależności od statusu społecznego. Najdalsze zajmowały kobiety, niewolnicy i najbiedniejsi.
Pod areną znajdował się cały system podziemnych przejść. Ukryte były tam również klatki, w których trzymano dzikie zwierzęta. Specjalne mechanizmy pomagały transportować większe gatunki (np. słonie) na powierzchnię.
Koloseum – zniszczenia
Niestety, historia nie była łaskawa dla Koloseum. Budynek wielokrotnie ulegał zniszczeniu. W 217 r. pożar strawił najwyższe piętra i arenę amfiteatru. Zniszczył też fasadę budowli i jej unikalne zdobienia.
Z kolei w 445 r. Koloseum zostało uszkodzone na skutek trzęsienia ziemi.
Kolejnych zniszczeń dokonywali Rzymianie, którzy traktowali amfiteatr jako źródło materiału budowlanego.
Niszczenia budowli zaprzestano dopiero w 1744 r., kiedy Koloseum uznano za miejsce męczeństwa chrześcijan.
Drogi krzyżowe w Koloseum
Od drugiej połowy XVIII w. na terenie Koloseum odbywają się drogi krzyżowe. Pierwszą z nich zorganizował papież Benedykt XIV. Poszczególne stacje ustawiono w miejscu, gdzie miało dochodzić do zbrodni na chrześcijanach.
Po likwidacji Państwa Kościelnego w 1870 r. tradycja została zaniechana. Niespełna sto lat później wznowił ją papież Paweł VI.
Droga krzyżowa odprawiana jest w Wielki Piątek. Tradycyjnie podczas nabożeństwa papież niesie drewniany krzyż.
Zwiedzanie Koloseum
Koloseum mieści się przy Piazza del Colosseo. Tuż obok znajduje się stacja linii metra B – Colosseo. W sezonie wiosenno-letnim zwiedzanie odbywa się w godzinach 8:30 – 19:15. Ze względu na nowe środki bezpieczeństwa turyści muszą stawić się w kasach, co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem wycieczki.
Ceny biletów to 7 euro (ulgowy) i 12 euro. Dzieci i młodzież do 17 roku życia może zwiedzać za darmo.
Bilet do Koloseum upoważnia dodatkowo do wstępu na wzgórze Palatyn oraz do Forum Romanum.
Polub nas na Facebooku!
Zobacz również:
- Natura, design, sztuka – w Sztokholmie wszystko tworzy harmonijną całość
- Śladami baśni braci Grimm. Niemiecki Szlak Baśniowy
- Piza to nie tylko Krzywa Wieża. Ciekawe miejsca w jednym z najpiękniejszych...
- Wycieczka do Kopenhagi śladami Andersena. Gdzie kryje się jego baśniowy świat?
- Malmo – miasto przyszłości? Zwiedzamy je tropem mieszkańców!
- Praga szlakiem... herbaty! Odwiedzamy najlepsze herbaciarnie w mieście