Świat

[QUIZ] Czy wiesz jakie przydomki mają te miasta?

Mateusz Łysiak, 16.06.2017

Nowy Jork

fot.: www.shutterstock.com

Nowy Jork
Duże Jabłko, Miasto Aniołów... To tylko niektóre z przydomków jakimi nazywane są jedne z najbardziej znanych miast na świecie. Czy znasz je wszystkie?

Pisząc lub rozmawiając o miastach używamy zazwyczaj ich oficjalnych nazw. Są jednak na świecie metropolie, które doczekały się swoich przydomków. Przykładowo Jerozolima jest nazywana Świętym Miastem, a Moskwa Białym Kamieniem. Za częścią z tych pseudonimów kryją się ciekawe, choć nie zawsze potwierdzone, historie.

NA TEMAT:

Nowy Jork, czyli Big Apple

Istnieje kilka historii tłumaczących dlaczego Nowy Jork jest określany jako Big Apple, czyli Duże Jabłko. Jedna z nieoficjalnych wersji mówi, że metropolia na wschodnim wybrzeżu USA zawdzięcza swój przydomek zamożnym rodzinom, które w czasach wielkiego kryzysu gospodarczego w ubiegłym wieku handlowały jabłkami na ulicach miasta.

Przydomek Big Apple spopularyzował jednak  John J. Fitz Gerald – pracownik nowojorskiego dziennika The Morning Telegraph.  Dziennikarz prowadził między innymi rubrykę poświęconą wyścigom konnym, którą zatytułował Around the Big Apple (z ang. Wokół Dużego Jabłka). Począwszy od 18 lutego 1924 r. Fitzgerald rozpoczynał swoje teksty słowami: Duże Jabłko. Marzenie każdego chłopca, który kiedykolwiek usiadł na koniu pełnej krwi angielskiej i cel wszystkich jeźdźców konnych. Jest tylko jedno Duże Jabłko. To Nowy Jork.

Paryż - Miasto Zakochanych

Paryż od dłuższego czasu znajduje się wśród miejsc tłumnie odwiedzanych przez zakochanych. Przyciąga ich romantyczna aura stolicy Francji, na którą składają się: architektura, klimatyczne kawiarenki i restauracje oraz Wieża Eiffla, na której zaręczyła się już niejedna para.

Najprawdopodobniej to właśnie w Paryżu narodził się zwyczaj zakładania w miejscach publicznych kłódek z inicjałami zakochanych. Jednym z najsłynniejszych miejsc służących do wyznawania sobie miłości w ten właśnie sposób był do niedawna Pont des Arts – most łączący Institut de France z Luwrem. W 2012 r. władze miasta uznały jednak, że kłódki, których przez kilka lat nagromadziło się około miliona, mogą zagrażać konstrukcji budowli. Ważące blisko 46 ton żelazne zamknięcia zostały wywiezione na złom.

To nie jedyne przydomki znanych miast. Znacie pozostałe? Zróbcie nasz quiz i sprawdźcie swoją wiedzę!

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.