Aktualności

Andrzejki 2020. Kiedy są andrzejki i jak obchodzone są w innych krajach?

AG, Gosia, red. MR, 27.11.2020

Wróżby andrzejkowe

fot.: Pixabay

Wróżby andrzejkowe
Andrzejki są obchodzone z 29 na 30 listopada. Zazwyczaj już w wigilię imienin św. Andrzeja organizowane są koncerty i tańce. Słowem – moc atrakcji. W 2020 roku, w dobie koronawirusa huczne imprezy się nie odbędą. Ale może warto poznać historię tradycyjnych andrzejkowych wróżb? Okazuje się, że są one popularne i to nie tylko w Polsce, lecz również w wielu innych europejskich krajach.

Kiedy są andrzejki 2020?

Andrzejki to inaczej wigilia imienin świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Zazwyczaj przypadają na koniec lub początek roku liturgicznego. Pierwsza niedziela po Andrzejkach to już pierwsza niedziela Adwentu. W 2020 roku Andrzejki świętujemy w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 29 na 30 listopada. 

Andrzejki 2020. Andrzejkowe tradycje i wróżby

Już przed wielu laty wigilia św. Andrzeja obchodzona była w szczególny sposób, zwłaszcza we wsiach. W tę niezwykłą noc z 29 na 30 listopada panny zbierały się w domu jednej z nich, by wspólnie oddać się zabawie do białego rana. A miała ona na celu wywróżenie przyszłości, zwłaszcza tej związanej z zamążpójściem. Lanie wosku przez dziurkę od klucza, ustawianie butów (której pantofelek pierwszy przekroczy próg, ta pierwsza stanie na ślubnym kobiercu), karteczki chowane pod poduszki – pomysłom nie było końca. Dziś pewnie już niewiele osób wierzy w moc wróżb, jednak ich tradycja jest kontynuowana w wielu polskich domach.

Andrzejki 2020. Zwyczaje andrzejkowe w Europie

W innych europejskich krajach również obchodzi się andrzejki. Jednak sprawdza się tu powiedzenie co kraj to obyczaj. Na Ukrainie wigilia św. Andrzeja wypada 13 grudnia, a to dlatego, że w tym kraju adwent rozpoczyna się dwa tygodnie później niż w Polsce. W tym dniu dziewczęta smażą naleśniki i jedzą dużo słodyczy, wierzą bowiem, że dzięki temu szybko znajdą męża. Andrzejkowe zwyczaje nie ograniczają się jednak tylko do zabawy w domu. W tym dniu koniecznie należy odwiedzić swojego sąsiada. Bynajmniej nie w celu uraczenia go słodką przekąską, lecz po to, by spłatać mu jakiegoś figla. Rodzina, która zostanie odwiedzona najwięcej razy, ma duże szanse na szybkie wydanie za mąż swojej córki.  Mieszkanki Czech i Słowacji również obchodzą andrzejki na słodko. Tego dnia przygotowują ciastka, które przypominają w smaku i wyglądzie nasze rodzime pączki. Jednak zamiast marmoladą, dziewczęta nadziewają smakowite wypieki... karteczkami z imionami potencjalnych kandydatów na męża. W trakcie smażenia ciastek kawałki papieru wypływają na powierzchnię tłuszczu, a ten, którego imię pojawi się pierwsze, bez wątpienia zostanie mężem dziewczyny, która przygotowuje ciastka. Oby mieszkał gdzieś w pobliżu!

NA TEMAT:

W Niemczech dziewczęta nie pieką ciastek, nie jedzą słodyczy, nie losują karteczek, lecz... szybko idą spać! I to w dodatku nago, bowiem tylko wtedy - zgodnie z wierzeniami - mają szansę zobaczyć we śnie swojego przyszłego męża. Błogie marzenie senne może zostać przerwane przez szczekanie psów. Wtedy należy wytężyć słuch, by sprawdzić, z której strony dobiega hałas. Właśnie stamtąd ma się wyłonić któregoś dnia wybranek serca. A skoro dzięki snom dziewczęta wiedzą już, jak ich przyszły mąż wygląda, na pewno prędko wypatrzą go z drogi.

Dalsza część tekstu pod WIDEO.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.